den werden naar het militair hospitaal overgebracht waar een van hen later over leed. Hij werd in Vlissingen met militaire eer begraven. Namens Emma werd aan de gewonden 10,- en extra verlof toege kend en ook de reiskosten naar hun woon plaats waren voor haar rekening. Onderscheidingen Na het bezoek werd een aantal Zeeuwen onderscheiden. Daarover was vooraf over leg gepleegd met de commissaris der koningin en minister van binnenlandse zaken Van Houten. De hoogste onderscheiding, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, kreeg mr. E. Fokker, Eerste Kamerlid en oud-grif- fier der Zeeuwse Staten. Ook twee andere Zeeuwen kregen deze onderscheiding. Commissaris De Brauw werd benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Ook anderen die bij het bezoek een rol hadden gespeeld, kregen een lintje. Graaf Van Lynden uit Koudekerke en jonkheer Van Reigersberg Versluys uit Middelburg werden benoemd tot kamerheer in buiten gewone dienst. De gouverneur van Oost- Vlaanderen werd benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding voorTutein Nolthenius was een probleem. Emma wilde hem be noemen tot officier in de Orde van Oranje- Nassau, maar minister Van Houten was daar finaal tegen. Tutein was nog niet zo lang burgemeester en alleen al daarom kwam hij volgens hem niet in aanmerking. Bovendien zou de toekenning van het offi cierskruis volgens de minister in het noor den van het land scheve ogen geven. Daar was die onderscheiding uitsluitend toege kend aan burgemeesters van de hoofdste den. Vlissingen kwam duidelijk tekort; er was bijvoorbeeld geen rechtbank of kan tongerecht gevestigd. De Scheldestad had wel weer meer inwoners maar dat waren meest werklieden... "eene zeer armoedige gemeente". Daar kon Vlissingen het mee doen! Tutein Nolthenius werd dus geen officier, maar ridder in de orde van Oranje- Nassau en zijn vrouw kreeg van Emma een gouden armband. De erewachten kregen een herinnerings medaille en de commandant en ondercom mandant een kleine zilveren medaille. Veere, Vrouwenpolder en Zoutelande kre gen een zilveren medaille om aan het vaandel te hechten. In Zoutelande maakte men daarvoor een speciaal kastje in het gemeentehuis. De diverse commandanten schreven Hare Majesteiten bedankbrieven die bol stonden van aanhankelijkheid en vaderlandsliefde. Nabeschouwing en slot In dit artikel wordt niet alleen het koninklijk bezoek beschreven, het typeert ook een tijd: de tijd van God, Nederland en Oranje, van rangen en standen, decorum, strenge hiërarchie en vormelijkheid. Dat laatste blijkt uit de toezending van een door graaf Van Lynden op Westhove ge maakte foto. Dat gebeurde niet in populaire stijl, stel je voor, nee, de graaf "verzocht eerbiedig dat het Uwe Majesteit behage hierbijgaande photographieën voor Hoogst- haarzelver dochter te aanvaarden. W.g. de onderdanige en zeer gehoorzame dienaar J.W. van Lynden." Ook werden onderscheidingen vrijwel altijd aan notabelen toegekend. De bouwers van erepoorten, gemeentewerkers, muzikan ten, politieagenten enzovoorts bleven bui ten de medailleregen. Verder speelden de notabelen bij de ontvangsten de hoofdrol.

de Wete | 2009 | | pagina 36