Spionnenj acht 3 Een onderzoek naar spionage op Walcheren 1914-1918 Aan het woord spionage - een wereld waar de gewone burger vrijwel nooit mee in aanraking komt - kleeft een sfeer van geheimzinnigheid, die alleen in bepaalde gevallen wordt doorbroken, bijvoorbeeld bij de ontmaskering of ruil van spionnen. Tijdens de mobilisatieperiode van 1914 tot 1918 kwamen op Walcheren spionage- zaken voor die de autoriteiten veel energie en tijd hebben gekost. De situatie op Walcheren Walcheren, in het bijzonder Vlissingen, was voor spionnen in die jaren een inte ressant gebied. Vlissingen lag aan de vaarroute naar het door de Duitsers bezet te Antwerpen, had een bootverbinding met Engeland en er was een marinebasis ge vestigd. Bovendien huisde er een groot aantal Belgische vluchtelingen, was er een sterk landmachtdetachement gelegerd en waren er Belgische, Duitse, Engelse en Franse consulaten gevestigd. De kans op het verkrijgen van relevante informatie was dus zeker aanwezig. De overheid reageerde op vermoedens van spionage door verdachte vreemdelin gen nauwlettend te volgen. Daarin speel den de politie in Vlissingen, de Koninklijke Marechaussee en de Territoriaal Comman dant Zeeland in Middelburg de hoofdrol. Van Woringen Dat verdenking van spionage niet altijd terecht was, blijkt uit de kwestie-Van Woringen. Joseph Alexander van Woringen (ook wel Von Woeringen of Woringen) werd gebo ren uit Duitse ouders en later tot Nederlan der genaturaliseerd. Omstreeks 1910 1 spi woonde hij in Antwerpen, waar hij een be drijf had. In de zomermaanden vertoefde hij regelmatig met zijn gezin en andere fa milieleden in Domburg. In 1912 liet Van Woringen aan de zeezijde van Domburg door Friedrich Gonschorek een villa met stal bouwen, die hij Norsk Hjem noemde. Gonschorek, gespecialiseerd in gewapend beton, liet voor de fundering een betonnen vloer storten, een voor die tijd betrekkelijk nieuwe methode. De familie Van Woringen onderhield goede contacten met de bevolking en had onder andere de Domburger De Pagter als tim merman in dienst. Toen in augustus 1913 een bloemencorso werd gehouden, was de dochter van Van Woringen een van de deelneemsters. Op 20 september 1913 trouwde Erna van Woringen in Domburg met de Duitse koopman Otto Anton Richard Füller. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was de fa milie lid van een comité ter ondersteuning van gevluchte Belgen. Toen begin 1915 in een dankbetuiging in de Echo Beige de naam van mevrouw Van Woringen niet werd genoemd, plaatsten Belgische vluch telingen er alsnog een in de Middelburg- sche Courant. In februari 1915 kreeg de reputatie van de familie een knauw. Buitenlandse Zaken had een bericht van de Engelse gezant ontvangen over een toestel voor draadloze telegrafie dat zich op de betonfundering in Norsk Hjem zou bevinden. Daarbij werd ook de naam van de kunstschilder Maurice Góth genoemd, de vader van de bekende schilderes Sarika Góth. Bovendien zou Van Woringen veel post ontvangen en regelmatig 's nachts zijn woning verlaten

de Wete | 2012 | | pagina 5