8 stel daar een eind aan. Die dag trouwde in Veere de 42-jarige Martien Beversluis met de 27-jarige Johanna Verstraate, de toe komstige romanschrijfster Dignate Rob- bertz. Na de huwelijkssluiting vertrokken ze weer naar Blaricum. In dat jubeljaar had Beversluis in Veere kennisgemaakt met de predikant van de gereformeerde kerk, do minee J. van de Guchte, die het tot zijn taak rekende de communist op het rechte pad te brengen. Op zijn werk rustte zegen, zij het niet al te lang. De predikant was ondertussen zelf vrij snel uit Veere vertrok ken wegens een enigszins zondige levens- wandel.1 Toen het echtpaar Beversluis zich eindelijk, vanuit Blaricum komend, op 13 februari 1939 op nummer A200 in de Veerse Ou destraat vestigde, hadden ze inmiddels een goede relatie met burgemeester Hui- nink en zijn gezin.2 Vergeten waren de botsing uit 1936 over het paspoort en de stukken in de communistische Tribune. Corrie Huinink - de dochter van de burge meester - speelde in 1938 piano tijdens voordrachtsavonden van Martien Bever sluis op verschillende plaatsen in Zeeland. In januari 1939 was bij Bosch Keuning Noordwester verschenen, de eerste roman van Jo Verstraate onder haar pseudoniem Dignate Robbertz. De roman had ze voor het grootste deel geschreven in Blaricum en speelde onder de vissers van Veere en Arnemuiden. Van de roman was eerder, in 1938, een verkort hoofdstuk verschenen in het tijdschrift Elckerlyc3 Beversluis' kerstening en zijn opkomende oranjegezindheid zullen de basis zijn ge weest van de vertrouwelijke omgang tus sen dichter en burgemeester. Daarbij kwam nog dat Martien Beversluis in de roman Alzoo ook op aarde onder de schuil- naam Reinier Bloemhert het leven en de bekering van zijn alter ego Paul van Rhoon had geschetst. Dat moeten de gelovige Huininks (en vele Veerenaren) hebben gewaardeerd. Toch ging het mis tussen Be versluis en Huinink. Nu was de oorzaak de opvattingen van het echtpaar Beversluis aan het begin van de oorlog. Het zal de 'Alzoo ook op aarde.de autobiografische roman van Reinier Bloemert, alias Martien Beversluis, 1939. (coll. Lo van Driel) aanleiding zijn tot het ontslag van Huinink door de bezetter. Toenemende spanning De burgemeester heeft de relatie met Be versluis tot zijn eigen ontslag door de be zetter in 1941 gedocumenteerd. Die stuk ken geven inzicht in de gang van zaken in Veere in die duistere jaren. Ter introductie van de situatie volgt hier een fragment uit

de Wete | 2021 | | pagina 10