14 van partijgenoten en meelopers geïsoleerd geraakt en de verhouding met Huinink was door Beversluis' contacten met Duitsers en zijn toetreding tot de partij van Mussert ernstig verstoord. Na Beversluis' klachten liet Huinink op 27 januari 1941 een oproep uitgaan "aan alle ingezetenen" van Veere: "Gedurende de maanden, die sinds Mei Portret van Martien Beversluis, toegeschreven aan de onbekende M. Dobbelman, in werkelijk heid geschilderd door de kunstschilder Maarten Dubbelman (1916-1991) in het strafkamp Vught waar beiden als collaborateur in 1946 geïnterneerd waren. (coll. Literatuurmuseum, Den Haag) 1940 verliepen hebben wij samen in Veere, ondanks de soms moeilijke omstandighe den, rustig kunnen leven. Niet weinig heeft daartoe bijgedragen dat alle Veerenaren, zonder uitzondering prijs stellen op rust en vrede. Meer nog heeft daartoe bijgedragen dat Gij allen zelfbeheersching hebt aan den dag gelegd. "Ik dank U daar allen hartelijk voor. "Ik meen dat er nu een oogenblik gekomen is om U van mijn zijde te verzekeren dat ik, zelfs dan wanneer het persoonlijke opoffe ringen en inspanning kost, en ik heb in de verloopen maanden ruimschoots mijn deel daarvan gehad, met onverflauwde trouw voor onzen welstand wil waken. "Maar dan doe ik ook met vertrouwen een beroep op U allen om eendrachtig samen de rust te bewaren. "Waarom ik nu juist dezen oproep doe? "Er is in sommige plaatsen van ons land onrust ontstaan, doordat niet ieder zich onthield van daden, die de Bezettende Macht niet duldt. "Het gevolg is geweest een verordening van den Rijkscommissaris, waarbij collec tieve straffen en vergeldingsboetes kunnen worden opgelegd. Daarom is het nu meer dan ooit noodig ons rustig te gedragen. "Ook in Veere komt het soms voor dat vooral jeugdige personen zich niet kunnen onthouden van opmerkingen, die anderen onaangenaam kunnen zijn. Onthoudt U daarvan. - Spreek nimmer in het openbaar over politiek. - Laat niemand uit Uw woord of gebaar en nog veel minder uit Uw daden zien, hoe Gij denkt over den toestand. "Daarom nogmaals houdt U in het open baar onzijdig tegenover ieder, elke Duit- scher, elke N.S.B. er, ja liefst tegenover Uw besten vriend. - Geen politiek van welke soort ook op straat. - Geen demonstratie! - Als ieder dat doet, blijft Veere rustig en loopen wij geen gevaar." Er zullen in andere gemeenten zeker ge lijksoortige oproepen zijn gedaan. Hier is

de Wete | 2021 | | pagina 16