19 Een groepje mensen met mondmaskers tijdens de pandemie van 1918. Locust Avenue, Califor- nië. (foto Raymond Coyne/Courtesy of Lucretia Little History Room, Mill Valley Public Library) Doordat verscheidene leden van het Mi'ddetbttrgsch Muziekkorps zijn aan getast door de Spaansche griep, kan de uitvoering, welke hedenavond op het Molenwater te Middelburg zou worden gegeven, niet doorgaan. Vlissingsche Courant, 9 augustus 1918. (ZB, Krantenbank Zeeland) WEAR A MASK or CO TO JAIL aan haar naam, hoewel ze in Duitsland aanvankelijk nog de Vlaamse griep heette. Ook Nederland was neutraal en ontsprong de dans aanvankelijk, maar toch vielen al in maart 1918 ook hier de eerste dodelijke slachtoffers. Vooral in Drenthe was het meteen raak. Het griepvirus kwam er bin nen vanuit Duitsland en de armste provin cie van Nederland werd zwaar getroffen. In golven De griep ebde al snel weer weg, maar het ergste moest nog komen. Het griepvirus muteerde in een nog gevaarlijker variant die in mei slachtoffers begon te eisen. In juli werden de eerste in Zeeland gemeld. Op 22 juli 1918 berichtte de Middelburg- sche Courant dat dertien militairen in Sint Laurens door de ziekte waren aangetast, en in Vlissingen bleef "de Spaansche griep heerschen onder de marine". Een paar dagen later gingen ook burgers voor de bijl. De Spaanse griep kenmerkte zich door hoge koorts, hevige spierpijn en keelpijn, en vooral veel hoesten. De patiënten, meest jongvolwassenen, werden benauwd en stierven vaak al binnen enkele dagen aan een longontsteking. Artsen kenden het begrip virus nog niet en de penicilline moest nog worden uitgevonden. Bedrust,

de Wete | 2021 | | pagina 21