Versterkende Noordzeelucht Een Vlaams fotograaf op Walcl 1897-1898 In het archief van Liberas, een in Gent gevestigd erfgoedcentrum voor de geschie denis van het vrijheidsideaal, bevindt zich een opmerkelijk fotoalbum uit het eind van de negentiende eeuw. Het album bevat amateurfoto's van een voor die periode uitstekende kwaliteit die bovendien histo risch interessante momentopnames zijn. Het album werd aan Liberas geschonken door de Gentse familie Cordy-Vernieuwe. Uit de bijschriften blijkt dat de foto's in 1897 en 1898 zijn gemaakt. Over de oorsprong van het album is vrijwel niets bekend. Zo weten we niet wie de fotograaf was, waar om het album werd aangelegd en voor wie het was bestemd. Het album bevat geen portretten en vertelt ook geen levensver haal, maar bundelt diverse stadsgezichten en landschappen. Het album heeft een handig zakformaat (20,5 bij 13,3 cm) en telt veertig bladzijden met telkens twee liggende foto's van 11,2 bij 8,5 cm. De fotograaf was duidelijk ie mand die over een goede camera beschik te en er ook mee wist om te springen. De beelden stammen uit een tijd waarin foto grafie nog geen vanzelfsprekendheid was. De fotograaf besteedde aan iedere plaat evenveel aandacht en zorg. De beelden zijn doorgaans haarscherp en vallen op door hun compositie en het vaak interes sante standpunt van de fotograaf. De keu rig rechte horizonten doen vermoeden dat er een statief werd gebruikt. Qua stijl vor- Grand Hotel Britannia en een aantal panden aan Boulevard Evertsen te Vlissingen, 1898. (www.liberas.eu/collectie/beeldbank)

de Wete | 2021 | | pagina 31