34 Middelburg en het Kanaal door Walcheren, gezien vanaf de Lange Jan, 1898. (www.liberas. eu) beklom hij de toren van de Lange Jan, wat mooie overziohtsbeelden van de stad, het Kanaal door Waloheren en de omstreken opleverde. Hij nam er ook een foto van een grote groep mensen op een kade, die vol gens het bijschrift de foire, vermoedelijk de jaarmarkt, bezoohten. Het dagtoerisme uit Vlaanderen ging zelfs tot aan Zierikzee. Daar legde de fotograaf onder meer het stadhuis, de protestantse kerk, de gevangenis en de middeleeuwse Nobelpoort vast. Voor een paar overzichts foto's beklom hij de Dikke Toren. Een arti kel in de Zierikzeesche Nieuwsbode geeft wat meer context en vertelt hoe de Excel sior op 8 juli 1895 met driehonderd passa giers uit Gent was aangekomen, weliswaar jammerlijk laat, zo blijkt, door het opont houd aan de bruggen. Aankomst en vertrek van het schip werden muzikaal opgeluis terd. Een groot deel van de passagiers bracht in Zierikzee een bezoek aan de "Grooten Toren, waar zij met het heldere weer zeker een mooi panorama van stad en eiland hebben genoten". Precies wat onze fotograaf deed, een paar jaar daarna. Deze foto's van meer dan honderdtwintig jaar geleden zullen bij de kijker wisselende emoties oproepen. Als een bundel nostal gie vormen ze een venster naar een tijd die enerzijds ver weg lijkt - voordat de auto ons leven ging overheersen -, maar ander zijds nog heel herkenbaar is. Alle foto's uit dit album kunnen worden bekeken via de beeldbank van Liberas, www.liberas.eu/collectie/beeldbank. Marc Haegeman Bronnen - Liberas Gent, archief familie Cordy-Vernieu- we, 1897-1928. Album met foto's van de Gent se Floraliën, gebouwen en landschappen van Gent en omstreken, en Zeeland, 1897-1898. - Liberas Gent, Het Volksbelang, 1867-1914. - Vlissingsche Courant (krantenbankzeeland. nl). - Zierikzeesche Nieuwsbode (/krantenbankzee- land.nl).

de Wete | 2021 | | pagina 36