39 Amsterdam, woonden zijn klanten. Daar mee hadden de Koekkoeks (al vroeg in de tweede generatie) Zeeland verlaten. Jan H.B. Koekkoek De band met Zeeland werd echter niet helemaal verbroken. Barend Cornelis bleef tot aan zijn dood (corresponderend) lid van Opgeleid in de verfijnde manier van schil deren van zijn vader en grootvader, ontwik kelde hij in zijn Hilversumse tijd (vanaf 1864) een lossere, meer impressionisti sche stijl. Dat is op dit schilderij goed te zien. Maar ook de achterkant is interes sant. Het paneeltje (van 31 bij 21,5 cm) is daar voorzien van een gesigneerde en een - voor mij wat obscuur - genootschap, de in 1818 opgerichte Middelburgse afde ling van de Maatschappij VW, die zich be zighield met de bevordering van kunst en wetenschap. Zijn jongste broer Hermanus (1815-1882) en diens zonen Hermanus jr. (1836-1909) en Jan H.B. (de zeeschilders in de familie) lieten zich regelmatig in Zeeland zien en dan ligt een bezoekje aan Vlissin- gen of Veere voor de hand. Dat blijkt uit het schilderij dat Jan H.B. Koekkoek in 1879 van de "Kampveersche toren" maakte. Ruïne van kasteel Sandenburgh te Veere, Jo hannes Hermanus Koekkoek, ca. 1820. Inkt op papier. (foto Ida Doorenweerd) verzegelde authenticiteitsverklaring, een wat ijdele gewoonte die hij in Hilversum toepaste en waarschijnlijk overnam van zijn beroemde oom Barend Cornelis. Die voerde een strijd tegen de vervalsingen die van zijn werk in omloop kwamen, een strijd die moeilijk te winnen was omdat vervol gens de verklaringen vervalst werden.

de Wete | 2021 | | pagina 41