RECHTSZAKEN VREDERECHTER TE MIDDELBURG. De vrederechter te 's-Gravenliage, mr, P. van der Grijp, hield Maandag zitting tc Middelburg, De meeste verdachten hadden zich ditmaal tc ver antwoorden wegens straatschenderij. Zij hadden n. I. stukken verfrommeld papier, en wel exemplaren van de Zeeuwsche Stroom of andere door de Nationaal- Sociaiistische Beweging uitgegeven kranten, op straat geworpen. Enkelen hadden zich ook nog beleedigend tegenover de genoemde beweging uitgelaten, De 30-jarige juffrouw De M- uit Veere vond ln haar gang een verkreukeld blaadje papier. Zonder te kijken wat het was, frommelde ze het in elkaar eu gooide het naar huiten. De man, die bet papier, het was een overdruk uit Volk en Vaderland, b|j verd. onder de deyr had geschoven, voelde zich door dit gebaar beleed! gd. De juffrouw verklaarde voor den vrederechter, dat ze heelemaal de bedoeling niet had gehad om dien man te bgleedigen. Gedachtenloos had ze het papier op de straat geworpen. De vrederechter vond de behandeling toch nog al demonstratief en veroordeelde mej. De M. tot een geldboete van 5 sub. 5 dg. De officier had 5 sub. 2 dg. geëischt, P. G., 34 jaar, kok te Vllssingen, vertelde den vrederechter, dut hij alltld ai les van papieren en kranten, yaar hij geen belang in stelde en die bij hem in de bus werden gedaan, op de straat had ge gooid Toen nu de Zeeuwsche Stroom bij hem bezorgd werd. had htl hem om de zelfde reden naar buiten geworpen hij dacht daarbij niet aan beleediging. De vrederechter vond de handeling van dezen verd. vrij kwetsend en veroordeelde hem conform den eisch tot j 5 8Ub. 2 dg. Ds kommies der dir. bel. tc Aardenburg C. W. J., 37 Jaar, ontkende de hem ten laste gelegde straat schenderij. De getuige ln deze zaak verklaarde, dat hij bij verd. oen exemplaar van de Zeuwsche Stroom in de bus had gedaan en dat hij de krant eentge oogenbllkken later op straat zag liggen. Hij had al meermalen ln de buurt van het huis van verd. een Zeeuwsche Stroom op straat' zien liggen en ook nu kon volgens get. geen ander dan verdachte de krant naar buiten hebben gegooid. Verd. begreep niet hoe de krant op straat gekomen was. Toen get. haar bij hem in de bus stopte, had hij get, door het raampje in de deur gezien. Omdat hij evenwel niet goed zag wie het was, ging hij naar de voordeur, opende deze en keek naar buiten, Hij zag evenwel niemand en sloot, de deur weer. Bij deze gelegenheid had htj de krant in de bus zien zitten; later had hij haar niet meer gezien. Do vrederechter vond dit verhaal wel wat fantas tisch en veroordeelde J. tot 5 sub. 5 dg., conform den eisch. Tot een zelfde straf werd conform den eisch en bij verstek veroordeeld de 21-jarige matroos L. J. D. uit VUssingen, die eveneens een Zeeuwsche Btroom op straat had geworpen. De 18-jarige schipper M. D. uit Hans weert had een exemplaar van het vorengenoemde blad op straat ge gooid en daarbij geroepen ,,Ik wil die rommel, die vuile rotzooi niet hebben" Bli verstek werd hij ver oordeeld tot 20 sub. 10 dg, De officier had 25 sub. 10 dg. geëischt, Wegens beleedigïng stond terecht de 39-jarïpe wachtgelder J. A.' van E, te Hansweert. Deze verd. bad tijdens een gesprek Iets opgemerkt, dat éën van de aanwezigen als een beleediglrtg aanvoelde. Volgens de beleedigde, oen wachtsman bij de Duïtsche Weer macht, had verd. gezegd ,,Ja, zeker een baantje in een zalf met een steen er in en dan verzuipen in de sluis", en hiermee zou verd. de betrekking van get. bedoeld hebben. Van E. kon zich niet meer herinne ren of hij die woorden gezegd had. Conform den eisch werd htj veroordeeld tot 15 sub, 10 dg. Juffrouw van D., 35 J,, te Vlissingen, die 'n sexë- genoote beleed'igd had werd conform den eisch en bi) verstek veroordeeld tot 25 sub. 1 maand. der N.S.B.", had een Duitse moeder die van de bezetters het Mutterkreuz had ge kregen. En De Zeeuwsche Stroom was het "modderblaadje" van Martien Beversluis, zie het artikel 'Tumult in Veere' in dit num mer van De Wete. Adolf is na de oorlog op een bijzondere manier ontkomen aan straf vervolging. Daarover hoopt Lo van Driel in de loop van dit jaar meer te kunnen mel den. Andy Joosse is inmiddels op de hoogte gesteld van de gevonden informatie en betoonde zich blij verrast. Een zaaginrichting Bevond de zaaginrichting van de Centrale Commissie zich in 1916 aan de Wal 7 in Middelburg? Dat was de vraag van Erik Petrusma in de oktober-Wete, naar aanlei ding van een envelop die vanuit dat adres was verstuurd. De commissie was belast met de tewerkstelling van Belgische vluch telingen. De Belgische school werd geopend op 4 november 1914, laat Kees Stevense uit Middelburg ons weten. De school had met een al 130 leerlingen en was aanvankelijk gevestigd in een bovenzaal van sociëteit Sint Joris aan de Balans. Later verhuisde de school naar de Wal nummer B60. De school bood lager en middelbaar onder wijs, dus Kees veronderstelt dat daar geen zaaginrichting bij betrokken zal zijn ge weest. Jan Leijnse uit Den Dolder stuurde ons een plattegrondje van de Wal en omgeving rond 1915. Het pand nummer 7 staat daar Links: ZB, Krantenbank Zeeland, Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant, 25 au gustus 1942.

de Wete | 2021 | | pagina 54