H<W Bij dit nummer In de hieraan voorafgaande bijdrage 'Goud!' van het bestuur hebt u kunnen lezen hoe onze kring vijftig jaar geleden is ontstaan en sindsdien is gegroeid. Ook De Wete viert in dit jaar 2021 het hal ve eeuwfeest. Het is, zoals hoofdredacteur Leo Hollestelle in zijn jubileumartikel bij het dertigjarig bestaan uitdrukte, "uitgegroeid aan. Lo van Driel duikt in het bestuurlijke oorlogsverleden van de stad Veere. Hij kon dit doen dankzij het vrijkomen van archie ven die tot enkele jaren geleden nog niet openbaar waren. Jan Wisse kon zich herin neren dat hij in 1954 een werkstuk had gemaakt over een Walcherse 'verewagen' en dacht dat dit misschien iets voor De nasus BE WETE: Oit Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, blz„1133» 1.de wete (weet) 2.het weten, de kennissie aldaar. 2.de vete, weet. bericht, officiële kennisgeving, in 't bijz. Mondelinge kennisgeving! zie aldaar. 5.in algemener zin; kennisgeving, oproep, waarschuwing, ook schriftelijk; minder gebruikelijk dan 1: zie aldaar. van een clubblaadje tot een heemkundig tijdschrift". Uit deze woorden zou men kunnen opma ken dat de redactie en het bestuur elkaar toen al ontgroeid waren en nu, na vijftig jaar, verder langs elkaar heen leven. Niets is minder waar: de verhouding tussen re dactie en bestuur is ook bij dit gouden jubileum sterk als een goed huwelijk. De vraag die Leo zich in 2001 stelde hoe de toekomst van De Wete eruit zou gaan zien en hoe onuitputtelijk ons heem is, kan gemakkelijk worden beantwoord. Ons heem Walcheren blijkt ook na vijftig jaar nog steeds een onuitputtelijke bron te zijn. Honderden artikelen over de meest veel zijdige onderwerpen zijn de revue gepas seerd. Van Aagtekerke tot Zoutelande en alles er tussenin zoals bijenteelt, dialec ten, gedichten en liederen, tuinen walvissen en ziekenhuizen. Ook in dit eerste nummer van de vijftigste jaargang treft u een verscheidenheid aan artikelen De Wete zou zijn. Een schot in de roos, en onze redactie heeft het met veel liefde mogen bewerken en van foto's kunnen voorzien. In het Libertasarchief in Gent bleek een schitterend fotoalbum te berus ten met daarin foto's van Middelburg en Vlissingen uit 1898. Conservator Marc Haegeman was bereid ze te voorzien van een historische context. De Covid-19-pan- demie is voor de redactie aanleiding ge weest terug te blikken op hoe Walcheren de Spaanse griep een eeuw geleden heeft doorstaan. Onze vaste medewerker Leo Faase bespreekt voor de rubriek 'Walcher se Weelde' bijzondere aanwinsten uit de collectie van Museum Veere. Bij ons halve eeuwfeest passen felicitaties. Op z'n Walchers is dat Hefieleseteerd mee je verjaerdacj' waarna de jarige dankt met de woorden "En datje d'r O nog mè tang getuuge van mag weze". De redactie

de Wete | 2021 | | pagina 6