Tumult in Veere De contacten tussen Martien Beversluis en burgemeester Huinink Een paspoortaanvraag Propagandist In 1934-1935 was het leven van de dichter Martien Beversluis (1894-1966) in een moeilijke fase gekomen. Sinds 1928 was hij in dienst van de VARA geweest waar hij literaire programma's verzorgde. Tegelijker tijd was hij lid van de SDAP, maar in 1934 kwam het tot een breuk. Naar het oordeel van de partijleiding en het bestuur van de VARA was Beversluis te revolutionair. Hij werd bij de omroep ontslagen, uit de partij gezet en kwam in communistisch vaarwa ter. Met zijn toenmalige vrouw Nellie Schui temaker was Beversluis actief in internatio nale comités tegen het fascisme en nog enkele andere organisaties. Hij schreef in De Tribune en trad op tijdens manifestaties van de partij en haar mantelorganisaties, zoals de Vereniging Vrienden der Sovjet Unie. In 1935 liep zijn huwelijk spaak. Tot zijn ontslag had Beversluis voor de VARA-microfoon geregeld zijn en ander mans gedichten voorgedragen. Johanna Verstraate uit Veere had schriftelijk gerea geerd op zo'n voordracht. Vervolgens wa ren Beversluis en Jo Verstraate met elkaar gaan corresponderen. Daarna is Beversluis in het najaar van 1935 in Veere op bezoek geweest. De inlichtingendienst volgde Be versluis' handel en wandel en had een dossier over hem. De burgemeester was bang dat Beversluis als propagandist Zee land tot zijn werkterrein had uitgekozen. Burgemeester van Veere was sinds 1934 Derk Huinink, lid van de ARP en de kerken raad van de gereformeerde kerk. Voor burgemeester Huinink was er eind 1935, begin 1936 een directe aanleiding om Beversluis in de gaten te houden: Jo hanna Verstraate had namelijk in de eerste week van 1936 een paspoort aangevraagd. Op de vraag van de gemeentesecretaris waarvoor het paspoort diende, had zij ge antwoord dat het voor een reis door Euro- Martien Beversluis met zoon Frits op schoot, staand Nellie Beversluis-Schuitemaker. Links een nichtje. Op het terras van het huis in Hol ten, 1921. (coll. Lo van Driel) pa was maar ook voor een reis naar Rus land. Daarop gingen de alarmbellen af bij de burgemeester en zijn secretaris. Vijf jaar later - het was inmiddels 1941 en oorlogs tijd - vatte Huinink de situatie met Bever sluis eind 1935, begin 1936 als volgt sa men. "Correspondentie leidt tot bezoek, bezoek tot samen wonen, buiten echt. Zijn

de Wete | 2021 | | pagina 7