TPÏD5 i? mei 1940 10 Walcheren, bewaakte in vroeger tijden de haven van Middelburg. Het openluchtspel - met honderden deelnemers - beeldt twee oorlogshandelingen uit, in een enigs zins vrije bewerking van de geschiedenis, die tijdens de Tachtigjarige Oorlog plaats vonden. Rammekens voor den Prins is het eerste in een lange reeks openluchtspelen die Wim Abeleven op zijn naam zet. Er kan intussen bijna geen gedenkwaardige gebeurtenis op Walcheren of op een van de andere Zeeuwse eilanden meer plaatsvinden of Abeleven luistert die op met artistiek werk van zijn hand, vaak geïnspireerd op de lokale vaderlandse geschiedenis en niet zelden verbonden met het huis van Oranje. Voorbeelden hiervan zijn de jubileumfees ten van Vlissingen ('40 jaar Vlissingen', 1898-1938), Veere, Middelburg, Sas van Gent en Zierikzee, zoals we hieronder zul len zien. Ook Wims vrouw, Wil Abeleven-Labberton, heeft artistiek talent, zowel op het gebied van leerbewerking als op literair terrein.25 In 1940 publiceert zij Van sneeuw en lagu nen. Hierin schetst zij op luchtige toon en journalistieke wijze haar impressies van de reizen naar Italië die het kunstenaarspaar - deels ter inspiratie, deels vanwege haar gezondheid - heeft gemaakt. Wim verle vendigt haar schetsen met een groot aantal tekeningen26 en zelf legt hij zijn reisindruk ken vast in aquarel, gouache en pastel. Het kunstenaarsechtpaar exposeert ook regelmatig gezamenlijk. De oorlogsjaren Over Wim Abelevens leven tijdens de oor logsjaren is weinig bekend. Als we mogen afgaan op de ogenschijnlijk autobiografi sche gegevens in het boek Zeeland vocht door, geschreven door zijn vrouw, is hij in augustus 1939 (na de afkondiging van de voor-mobilisatie) opgeroepen voor militaire dienst. Na een week wordt hij definitief afgekeurd, aanvankelijk tot zijn grote ver driet en teleurstelling. Hij keert terug naar huis, waar hij zijn artistieke werk voortzet.27 In een artikel in De Wete bericht Jan Kal- Een van de tien etsen uit de serie Middelburg brandt', 1940. (Zeeuws Archief, KZGW, Zelan- dia Illustrata, deel III, nr. 1196-1) jouw dat Wim Abeleven als parttime burge meester van Abeele fungeert in de meida gen van 1940, als daar Franse troepen zijn

de Wete | 2021 | | pagina 12