11 gelegerd. Wim Abeleven is dan een van de weinige Abeelenaren die Frans spreekt en hij tolkt tussen de militairen en de bevol king. Een saillant detail dat Kaljouw toe voegt is dat Wim Abeleven altijd een defti ge plusfour draagt, een driekwart pofbroek met gespen onder de knie.28 De verwoesting van de binnenstad van Middelburg op 17 mei 1940 - door brand als gevolg van oorlogshandelingen - is ook voor Wim Abeleven een enorme schok, en inspireert hem tot een tiental etsen. Het Stadsarchief van Kampen bezit sinds 18 september 2019 deze serie van tien etsen, na een genereuze schenking door het Zeeuws Archief te Middelburg. De etsen tonen het verwoeste hart van Middelburg.29 In 1942 moet het echtpaar noodgedwon gen verhuizen. Hun statige huis, Huize Abeele, waaraan zij zo zijn gehecht, ligt te dicht bij het vliegveld Souburg. Ze vestigen zich op Zuid-Beveland op het landgoed Landlust in Heinkenszand.30 De Zeeuw Ernst Braat, een van de weinige auteurs die diepgaand onderzoek heeft gedaan naar het echtpaar Abeleven-Labberton, komt tot de conclusie dat er, behalve over de Veerse periode (dus na 1950), slechts weinig bekend is over hen en dat er weinig informatie over hun werk van voor die tijd bewaard is gebleven. Hij vertelt dat Wim en Wil Abeleven en zijn ouders van 1930 tot 1947, het jaar waarin Braats ouders Zeeland verlieten, goede vrienden waren. Zijn moeder was evenals Wim Abeleven in 1903 in Kampen geboren, waarschijnlijk kenden zij elkaar uit hun jeugd in deze IJsselstad. De hierbij geplaatste afbeelding toont een paneeltje dat Wim Abeleven, waarschijnlijk ter gelegenheid van het hu welijk van de ouders van Ernst Braat, heeft gemaakt. Het was in het bezit van Ernst Braat en toont de wapens van de geboor teplaatsen van zijn ouders (Arnhem en Kampen) en hun toenmalige woonplaats.31 Genoemd artikel van Ernst Braat is een van de weinige algemene, uitvoerige publi caties over Wim Abeleven die mijn speur tocht heeft opgeleverd. Er staat nog een vermeldenswaardig feit in. In het boek Zee land vocht door32 is het voorwoord geda teerd 1942, maar in het boekje wordt gere fereerd aan het oorlogsjaar 1945 en het is pas in 1946 uitgegeven. Braat oppert als verklaring hiervoor dat eerdere publicatie van het boek riskant was gezien enkele anti-Duitse opmerkingen erin. Papier schaarste kan ook een rol hebben ge speeld. Papier werd in de oorlogsjaren al vroeg gedistribueerd. De bevrijding Zeeland wordt in het najaar van 1944 be vrijd; in november 1944 geven de Duitse troepen op Walcheren zich over. Het lot van noordwest-Nederland, de hongerwin ter, blijft de provincie bespaard. Wim Abe leven en zijn vrouw zijn erg begaan met de bevolking van het noorden van Nederland en hij speelt een belangrijke rol in het co mité dat de actie Zeeuwsche Hulp voor Boven de Rivieren lanceert. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Wim hiervoor posters Wim Abeleven, paneeltje met de wapens van Arnhem, Nieuw- en Sint Joosland en Kampen. (coll. fam. Braat)

de Wete | 2021 | | pagina 13