15 MlPPELBVRjJ de hand wil hebben: in 1981 gaf uitgeverij Canaletto een map met kaarten en stads gezichten in facsimile uit, dat alles voorzien van een uitgebreide toelichting en kaarten- bibliografie. Met de plattegrond van Middelburg leverde Bast zijn eerst bekende proeve van be kwaamheid af. Op de kaart (in zwart/wit) ontbreekt een datering, maar men houdt het op 1594, want in dat jaar betaalde het Middelburgse stadsbestuur de maker. Men gaat ervan uit dat Bast voor zijn werk in de stad heeft gewoond en daar hoogstper soonlijk waarnemingen en opmetingen deed, waarschijnlijk in de zomer van 1593. Daarvoor zal hij onder meer torens hebben beklommen. We zien op zijn kaart een lege Markt; de Westmonsterkerk die daar stond viel in 1575 onder de slopershamer. Een deel van de nieuwe stadsuitleg - gerealiseerd tus- Stadsplattegrond Middelburg van Pieter Bast, 1594. Full colour. (www.historischestadskaar- tenfullcolour.nl) sen 1578 en 1591 - staat al ingetekend: ten noorden van de oude haven, de huidi ge Dam. Ook een gedeelte van de nieuwe omwalling komt al op de kaart voor. Zo zien we vier bastions tussen het (nog steeds buiten de stad gelegen) Molenwater en de oude haven, en één bij de Segeerspoort. Peervorm Het ligt voor de hand het kaartbeeld van Bast te vergelijken met de oudere en als betrouwbaar erkende kaart van Jacob van Deventer (uit 1550-1575) en de jongere, eveneens betrouwbare kaart die Goliath (in 1657) maakte. Het meest opvallend aan het totaalbeeld zijn dan de vele golvende lijnen van het stratenplan volgens Bast;

de Wete | 2021 | | pagina 17