16 vrijwel geen straat op zijn kaart is recht. Rond was en is nog steeds het stadshart zoals dat vandaag begrensd wordt door Lange Noordstraat, Lange Delft, Sint Pie terstraat en Wagenaarstraat. Bast geeft aan deze cirkel echter een soort peervorm. Dit hart van de stad, met in de kern het ronde terrein van de voormalige, negen- de-eeuwse burg, werd tot aan de wederop bouw doorsneden door de rechte lijn van Lange Burg, Korte Burg en Balans. Wat Detail van de plattegrond Pieter Bast, het vroe gere spuikanaal (blauw) ten noorden van de Dam en het groen beboomde gebied van de schutterij van de kloveniers ten zuiden van de Dam. (www.historischestadskaartenfullcolour.nl) maakt Pieter Bast ervan? Bij hem vertonen deze straten een S-vormig beloop - merk waardig voor iemand die zich ook landme ter mocht noemen! Vooral vergeleken met zijn latere werk vertoont de kaart die Bast van Middelburg maakte trekjes van vroeg en mogelijk onaf werk. Zo lijkt de stad los gesneden van de omgeving: wegen en waterlopen ontbreken in het buitengebied. Vergelijk dat eens met Van Deventers kaart! Ook ontbreken gebruikelijke onder delen als een windroos en een aanduiding van de gehanteerde schaal. Veel aandacht besteedt Bast aan de schepen in de oude en nieuwe haven, maar dat gebeurt ronduit primitief: zoals blijkt bij een aantal van de schepen in de nieuwe haven. Op een kaart die Bast later maakte van Amsterdam, nemen de schepen een heel wat natuurlij ker positie in. Net als die van Goliath heeft de kaart van Bast het kenmerk van een vogelvluchtper spectief: Middelburg is in beeld gebracht vanaf een (denkbeeldig) hoog punt, ergens in het zuiden. En evenals bij Goliath zijn de gebouwen 'in opstand' getekend. Dat brengt met zich mee dat we van sommige gebouwen en straatwanden, zoals die van de kaaien en de noordzijde van de Dam, vooral de voorgevels goed te zien krijgen, terwijl bij andere de achtergevels in beeld zijn. Een straat als de Lange Noordstraat valt helemaal in de schaduw en vertoont zich alleen maar via de daken. De meeste woonhuizen behoren tot het in deze tijd gebruikelijke type: smal, diep en met een topgevel aan de straatkant. Vooral op en kele straathoeken vallen huizen op die iets breder zijn uitgevoerd. Pieter Bast had een goed oog voor de heel simpele bebouwing die op nogal wat achterterreinen in beeld is gebracht.

de Wete | 2021 | | pagina 18