22 gebruik te maken van de begraafplaats. Per begrafenis moest er een gulden wor den betaald. Van 1911 tot 1944 worden er elf mensen begraven, te weten drie kinderen en acht volwassenen. Van bijna alle volwassenen lagen er al familieleden op het kerkhof begraven. Opvallend is dat de meerderheid De graven van de vanaf 1928 begraven personen zijn nog zichtbaar. Dat wil echter niet zeggen dat de plaats van het gedenk teken overeenkomt met de plaats van het werkelijke graf. In een brief van 2 decem ber 1959 van de gemeente Grijpskerke aan eigenaar Robert Hoegen wordt het volgende opgemerkt. "Zo spoedig mogelijk zal ik trachten met daar bekende personen de nog aanwezige grafheuvels te identifi ceren, waarna deze weer opnieuw gemerkt kunnen worden. Door en tengevolge van de inundatie van Walcheren zijn de houten grafpaaltjes alle verdwenen."5 Op foto's is te zien dat de bordjes voor de kapel anders zijn geplaatst dan dat nu het geval is.6 In 1932 was de plek niet vrij toegankelijk, want uit de Middelburgsche Courant van 7 oktober van dat jaar blijkt dat wie de plek wilde bezoeken, een sleutel kon afhalen bij een hofstede in de buurt. Verder staat er: Het kerkhof en de kapel van Hoogelande vanuit het westen. (wikimedia, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) van de begrafenissen 's zomers in Hooge- lande en niet in Grijpskerke plaatsvindt. Blijkbaar was het meer gemeengoed ge worden dat wie in Hoogelande woonde, daar ook begraven werd. Dat bijvoorbeeld de in augustus 1944 in een ziekenhuis te Rotterdam overleden Cornelia Jongepier in Hoogelande een laatste rustplaats kreeg, zal een bewuste keuze zijn geweest.

de Wete | 2021 | | pagina 24