27 Nieuwe cronyk van Zeeland uit. Met dit lijvi ge boekwerk moet men oppassen, omdat hierin de grenzen tussen betrouwbare ge schiedenis en pure fantasie niet altijd even duidelijk zijn. Van Grijpskerke Zo vermeldt Smallegange dat de regering van Grijpskerke van oudsher werd uitgeoe fend door de heren van Grijpskerke, die voortgesproten zouden zijn uit "een van de opperhoofden van de Noormannen". Als eerste van dit geslacht vermeldt hij Wouter van Grijpskerke, die omstreeks 1250 ge leefd zou hebben. Smallegange heeft naar zijn zeggen nog twee jonkers uit dit ge slacht gekend. Hij beschrijft het wapen van Grijpskerke als volgt: een veld van sabel met 9 zilveren lelies, met boven de helm een halve vogel Grijp of griffioen van goud. Dat komt aardig overeen met het wapen dat de gemeente Grijpskerke heeft gevoerd tot aan de gemeentelijke herindeling in 1966. De gemeente Grijpskerke ging toen op in de gemeente Mariekerke. In 1997 ging deze gemeente op in de gemeente Veere. Huijssen Smallegange vermeldt in zijn boek de bei de heerlijkheden Grijpskerke en Poppen- damme nog afzonderlijk. De heerlijkheid Grijpskerke had volgens Smallegange een omvang van 1.656 gemeten en 225 roeden en was in 1670 in het bezit van Johan Huijssen en voor een gedeelte in 1674 in bezit van Elisabeth van Arkel. De heerlijk heid Poppendamme had volgens Smalle- gange een omvang van 490 gemeten en 224 roeden en was in het bezit van Johan Hieronymus Huijssen, heer van Oud- en Nieuw-Vossemeer en oud-burgemeester van Middelburg. Aan te nemen valt dat hiermee dezelfde persoon bedoeld wordt. Een gedeelte van Poppendamme zou toe komen aan Petronella Maria van Cromstrij- en. Johan Hieronymus Huijssen (1660-1720) was een zoon uit het huwelijk van Johan nes Huijssen (1630-1667) en Cornelia van der Nisse. Hij was schepen, raad en burge- Het hof van Poppendamme, D. de Blieck 1663. (Zeeuws Archief, KZGW, Zelandia Illustrata, deel II, nr. 138)

de Wete | 2021 | | pagina 29