Johan Karel van Cattenburch insolvent verklaard en de heerlijkheid werd uit deze boedel gekocht door mr. Adriaan Steen gracht (1731-1770), raadpensionaris van de Staten van Zeeland en pensionaris van Middelburg. Op 2 november 1751 werd Adriaan door keizer Frederik de Grote van Pruisen verheven tot graaf onder de naam Steengracht de Souburg. Adriaan trouwde in 1752 met Jacoba Wilhelmina van Gelre en uit dit huwelijk werd geboren Galenus Dignus Steengracht van Moyland (1763 1839), schepen en raad van de stad Mid delburg en lid van Provinciale Staten van Zeeland, die na het overlijden van zijn va der de heerlijkheid erfde. Plattegrond van de gemeente Grijpskerke, 1866 (uit: J. Kuyper, 'Gemeente-atlas van Neder land', Leeuwarden 1865-1874) rROVLYCIE ZEKLAM). GEMBEJJTE GIUJPSKEBKE Dekker en Wisse Vervolgens verkocht mr. Galenus Dignus Steengracht van Moyland op 19 maart 1792 de heerlijkheid aan de heren Pieter Dekker en Willem Wisse voor 1.314 pon den Vlaams of 7.889 Nederlandse guldens. Daarbij was inbegrepen het recht van over zetting en van het innen van de veertigste penning. Galenus Dignus is overigens tot zijn dood in 1839 blijven wonen op het huis 't Munnikenhof nabij Grijpskerke. In 1795 werd de Bataafse Republiek uitge roepen en stadhouder Willem V werd van zijn ambten vervallen verklaard. Op 1 mei van dat jaar werd de Staatsregeling voor het Bataafsche Volk aangenomen. Hierin werd onder meer verklaard: "Alle zoge naamde heerlijke rechten en titels zijn van nu af aan mede in de Nederlandse repu bliek afgeschaft en vernietigd." Dit bleef zo tot de invoering van de nieuwe Grondwet van 1814, waarbij de heerlijke rechten voor een deel hersteld werden. Intussen had de weduwe van Pieter Dekker, Cornelia Wis se, op 14 mei 1803 de onverdeelde helft van de heerlijkheid overgedragen aan haar broer Willem Wisse. Paspoort Op 20 maart 1822, bijna acht jaar na het gedeeltelijke herstel van de heerlijke rech ten, werd de heerlijkheid door de erven van Willem Wisse voor 6.126 guldens inclusief kosten verkocht aan mr. Zacharias Pas poort. Met Zacharias begint dan de periode waarin de heerlijkheid niet meer verkocht is en alleen door erfenis is overgegaan. Mr. Zacharias Paspoort (1759-1824) was advocaat te Middelburg, schepen, raad en thesaurier, lid van Provinciale Staten van Zeeland en rechter te Middelburg. Hij stond ook bekend als amateur-tekenaar. Hij GlilJl'SKKlIKK, MELISKEliKK

de Wete | 2021 | | pagina 32