36 la© I.' LiT.V'jjLx v5T» I U H'A!J.L it Dl. A pil "Het is een heel leuk bezit." Of de collectie intussen wel verhuisd is, weten we niet, maar het is zeker zo dat het Museum De Bevelanden een mooie collectie uittrekkers bezit. Dat geldt ook voor Het Warenhuis, Museum Land van Axel, dat een collectie bezit van een paar honderd exemplaren en een deel daarvan (dertig a veertig) perma nent exposeert. De uittrekkers werden verzonden ter gelegenheid van een ver- Monumentale felicitatiekaart, ingevouwen. (foto Ida Doorenweerd) jaardag (meestal een kroonjaar), soms een geboorte, vaak betreft het een nieuwjaars wens, maar meestal een huwelijk. Het mu seum beschikt over een grote verzameling van één echtpaar uit Zaamslag, een deel verstuurd ter gelegenheid van hun verlo ving, een ander deel van hun huwelijk. Onderzoek naar de afzenders liet zien dat sprake was van een onverwachts ruime geografische spreiding, maar ook een rui me sociaal-maatschappelijke spreiding. Conservator Piet de Blaeij noemt dat op merkelijk, ook al was Zaamslag niet het armste deel van Zeeland. Niet alleen be middelde boerenfamilies verstuurden dit soort dure kaarten, maar ook gemeen teambtenaren, middenstanders en gelet op het handschrift gaat het vermoedelijk ook om zeer eenvoudige afzenders. De Blaeij liet ons weten dat de felicitatiekaarten die aan het eind van de negentiende en het eerste kwart van de twintigste eeuw in Zeeuws-Vlaanderen populair waren, vaak van Franse en Belgische uitgevers kwa men. Of dat ook voor de uittrekkers geldt, is hem onbekend. Daar zal nog naar wor den gekeken ten behoeve van een ten toonstelling in 2022. Ook De Blaeij wijst erop dat een groot deel van de ooit verzon den uittrekkers 'gekannibaliseerd' werd door de ontvangers om er poëzieplaatjes uit te knippen. Het contact met de Bevelan- den en het Land van Axel leert ons in ieder geval dat de huwelijkskasten in die contrei en niet voorkwamen. Nooit van gehoord zelfs. Walcheren Een tweede PZC-artikel gaat specifiek over de huwelijkskasten en werd in 2002 ge schreven door Carla van de Merbel.4 Ze schrijft: "Er is maar weinig bekend over

de Wete | 2021 | | pagina 38