37 deze kasten met collages van soms wel honderd kaarten, zelfs niet of ze ook wel echt huwelijkskasten heten. Waarschijnlijk werden ze vooral samengesteld in op dracht van pasgetrouwde rijke boeren op Walcheren in de periode 1900-1920. Het bestaan van zo'n tien kasten is bekend, maar er moeten er nog veel meer zijn." Van de Merbel ging op bezoek bij boek- en papierrestaurateur Marijn de Valk. Ze legt uit dat de uittrekkers met de hand werden gemaakt van poëzieplaatjes. Het driedi mensionale effect ontstaat door met stijfsel (warme beenderlijm) strookjes papier lood recht tussen de plaatjes te plakken. In het krantenartikel lezen we ook dat uittrekkers in het begin van de twintigste eeuw alge meen bekend waren, maar de huwelijks- kasten zijn typisch Walchers. Marijn de Valk restaureerde kasten voor het Zeeuws Museum, de Schotse Huizen en enkele particulieren. Houtworm werd aangepakt, schimmels gedesinfecteerd, steunstrookjes weer aangebracht of versterkt en de krul lende plaatjes weer rechtgetrokken door de achterkant met tarwestijfsel te bewerken. Alleen aan verkleuring valt niets te doen, wat vooral zichtbaar is bij de oranje en rode waaiertjes die vaak in uittrekkers voorkomen. In geen van de kasten trof zij uittrekkers aan waarop een afzender was vermeld, maar in ten minste één andere kast in onze inventarisatie was dat wel het geval. Zo'n honderd jaar na dato mag duidelijk zijn dat nogal wat kasten schade hebben opgelopen; een kast viel, het glas brak of bij transport lieten de kaarten los, maar ook was sprake van waterschade na de inun datie van 1944. Dat laatste overkwam de kast van Janis Besuijen en Suzanna Pop- pe die nu na restauratie weer in volle glorie toonbaar is. De kast van Pieter Lampert en Janna Koene hing al bijna in het water toen hij gered kon worden. De kast zou later bij 'Tussen kunst en kitsch' als onbekend fe nomeen nog heel wat opschudding te weegbrengen; wel verzekerbaar, maar onvervangbaar luidde het oordeel. Heel wat kasten zullen aan de inundatie bezwe ken zijn. Houtworm en schimmels deden hun werk. Zo ging ook de kast van Cornelis Monumentale felicitatiekaart, uitgeklapt. (foto Ida Doorenweerd)

de Wete | 2021 | | pagina 39