39 :partouts Middelburg cember 1912, Zeeuws Museum. 14. Krijn Brouwer en Lourina Cornelia Pe per, Aagtekerke, 1 oktober 1913. 15. Laurus Simonse en Adriana Pieterse, Biggekerke, 17 april 1914. 16. Adriaan Baaijens en Johanna Pieternel- la Jobse, Veere, 18 augustus 1915. 17. Anoniem, 1900-1920 (Twistvliet, Vrou wenpolder). 18. Pieter van Maldegem en Neeltje Abra- hamse, Koudekerke, 7 september 1923. 19. Pieter Lampert en Pieternella Maria de Witte, Biggekerke, 2 mei 1924. delburg, ook "Fabriek van Lijsten en Pas separtouts". Motto: "Wat 's menschen geest in woorden zegt, dient in een goeden band gelegd." De kast van Laurus Simonse en Adriana Pieterse was gemaakt bij de concurrent, de firma G.M. Feij, Boekbinde rij en Lijstenmakerij 'In den Hercules', Burg 109 te Middelburg. Daarnaast is er nog het vermoeden van het bestaan van vier kasten: één zou ge- emigreerd zijn naar de Flevopolder, twee kasten zijn het afgelopen decennium ver kocht of geveild en een andere kast verblijft nog ergens op Walcheren. Van de meeste kasten hebben we de maat genomen en er is er niet één hetzelfde, zij het dat alle kasten een zwarte lijst hebben met veelal een gouden randje. Geen con fectie maar maatwerk dus. Cornelis Melis en Hendrika Sanderse spannen de kroon met een kast van 116 bij 86 cm. De kast van Pieter Lampert en Pieternella Maria de Witte, de jongste en ook de kleinste kast, is bijna vierkant: 63 bij 62 cm. Het gemiddel de is ongeveer 100 bij 80 cm. De meeste kasten zijn zo'n 10 tot 15 cm diep. De oudste kast die we hebben gevonden is uit 1873: zou Hendrikus Sanderse of Maria Maljaars de uitvinder kunnen zijn van de huwelijkskast? De platte kast van 1884 uit dezelfde familie is bijzonder omdat hij uit sluitend met rechthoekige, platte felicitatie- kaarten is gevuld. Nogal wat kasten zijn, getuige een etiket op de achterkant, ge maakt door Boekbinderij en Kunsthandel C.W. D'huij Fzn., Lange Burg B18 te Mid- Foto's Ida Doorenweerd. De kast van Pieter Lampert en Janna Koe ne werd in het eigen dorp gemaakt door Janus Vlieger, boer op Roos en Doorn in Biggekerke. Smid Kees Alewijnse smeed de er een stevige ketting bij. Bram Lampert gaf ons een inkijkje in de procedure en vertelde ons dat een familielid de organisa tie van de kast ter hand nam. De uittrek- kers werden ruim van tevoren in envelop- OEKBIÜDERIJ l'.VSTHAttDEL t GOES 1879 IIOOESBURp ik Speciali' HT voor En CADRE NI ENT S flinke -C softeefing Lij sten.,-' BOEKBINDERIJ EN LIJSTENMAKERIJ BURG )09 IE FABELLEER IE SrF.iKSTE, if RL,.LES" \EN ThllHSTE.

de Wete | 2021 | | pagina 41