Bespreking 42 'k heleze Coppoolse zal wellicht niet blij zijn geweest toen zijn dochter Leintje in mei 1904 onder haar stand met een onderwijzer moest trouwen. De geboorte van Marinus Bartel de Meij op 27 september 1904 zal toch veel vergoed hebben. Vader schatte in dat aan het einde van de achttiende eeuw op het Walcherse platteland ten minste een derde van de huwelijken een moetertje was; het geldt in ieder geval voor negen paren van de vermelde kasten. Wat daarbij zeker geholpen zal hebben is de merk waardige gewoonte van het bakkeêten: het 's zondagsnachts vele uren samen vertoe ven van vrijende paartjes in de afgezonder de bakkeet.7 Romantiek waar je nog jaren op vooruit kon, en een huwelijkskast om je eraan te herinneren. Leo Faase 1. J. Vader, 'Een Oud-Walcherse boerderij', Zutphen 1979, p. 48. Vader is enthousiaster over de 'teikenlap' achter glas: tekeningen (bor duursels) van wol op een gazen ondergrond, vervaardigd door de boerin of een van haar voormoeders. 2. Rinus Antonisse, 'Jaar wisselt, maar vriend schap blijft', in: PZC, 4 januari 2005. 3. Peter Priester, 'Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw', 1998, p. 673. 4. Carla van de Merbel, 'Pluk rozen op aarde en vergeet mij niet', in: PZC, 6 februari 2002. 5. Vanouds was men op Walcheren niet gewoon om in de kerk te trouwen, maar na de Doleantie (1886) kwam dat steeds meer voor. 6. J. Vader, 'Oud Walcheren', Middelburg 1950, p.17. 7. J. Vader, 'Moetertjes', in: 'Verwonderlijk Land', speciale Walcherse editie van Neder lands Volksleven, lente 1964, p. 155. Vader zelf was ook het resultaat van zo'n moetertje en de mesalliance van een (rijke) boerendochter met een wagenmaker. Niettemin werd hij door zijn boerengrootouders liefdevol opgevoed. Een boek als standbeeld In ons land met zijn eeuwenlange strijd tegen het water spelen waterbouwkundig ingenieurs een cruciale rol. Zij maakten de plannen om delen van ons land optimaal te beschermen tegen de zee, de rivieren en de binnenwateren. Sommigen hebben voor hun plannen zelfs een standbeeld gekregen. Cornelis Lely (1854-1929), de man van de Zuiderzee werken, staat hoog op een sokkel in de binnenstad van Lelystad en van Johannis de Rijke (1842-1913) staat zelfs een beeld in Japan, met een kopie in zijn geboorte plaats Colijnsplaat. Recentelijk is het standbeeld onthuld van Johan van Veen (1893-1959), de grondlegger van het Del taplan na de februariramp van 1953. Ook Walcheren kent zo'n ingenieur, jhr.ir. Jacob Lucas Boreel (1883-1939) die de eeuwenlang durende strijd tegen het bin nenwater op het voormalige eiland heeft opgelost. Voor hem is er op Walcheren geen standbeeld opgericht, maar Bianca

de Wete | 2021 | | pagina 44