43 Geboren in Wijk aan Zee, uit een geslacht dat zijn oorsprong heeft in Middelburg, koos Jacob Boreel voor de studie civiel ingenieur met als richting Weg- en Waterbouwkunde aan de Polytechnische School in Delft, nu bekend als de Technische Univer siteit Delft. Na zijn studie ging hij werken bij de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen en later onder meer bij de Provinciale Wa terstaat van Noord-Holland, waar hij veel ervaring opdeed met het afwateren van het polderland door middel van bemaling. In 1921 solliciteerde hij naar de 'betrek king' van ingenieur van de Polder Walche ren. Dit was een heel belangrijke functie, waarvoor het polderbestuur altijd iemand koos met een opleiding aan de Polytechni sche School in Delft. Boreel ging direct aan de slag met het waterprobleem op het eiland. Al voor zijn tijd was dit een heet hangijzer in het bestuur van de polder. Meerdere malen deed het bestuur een poging om het eiland te voorzien van een gemaal, maar dit stuitte steeds op veel weerstand bij boeren en landheren van hoger en dus droger gelegen gronden. De zomer van 1927 en de winter van 1927/'28 waren het omslagpunt. Door de aanhou dend hoge waterstanden kwamen allerlei gebreken aan sprinken (sloten), watergan gen en buizen aan het licht. van Duin heeft een alternatief gemaakt, namelijk een boek over zijn persoon, zijn leven en zijn werk als waterbouwkundig ingenieur en in het bijzonder zijn betekenis voor Walcheren. Dit alles bij elkaar was uiteindelijk het start signaal om met de bouw van een gemaal BOREEL te beginnen. De plaats van dit waterstaat kundige kunstwerk (waterstaatjargon) is aan de westelijke dijk van het Kanaal door Walcheren, achter de melkfabriek aan de Poelendaelesingel te Middelburg. Het ge maal werd in 1930 in gebruik genomen en is sinds 1997 een rijksmonument. Karakte ristiek zijn de reusachtige turbines, ge maakt door Stork in Hen gelo, die duizenden liters water per dag in het Ka naal door Walcheren pom pen. Het op peil houden van het binnenwater op Walcheren is ook een van de hoofdta ken van het Waterschap Scheldestromen. In onze tijd hebben de landbouwers door de afnemende neerslag in het voorjaar en de hete zomers steeds meer moeite om over voldoende zoet wa ter te kunnen beschikken voor hun gewas sen. Aan het eind van het boek besteedt Bianca van Duin aandacht aan de diverse gema len en uitwateringssluizen op Walcheren die het binnenwater afvoeren. Gemaal Boreel neemt meer dan 70 procent van het grondgebied van Walcheren voor zijn reke ning. Je kunt dan ook gerust stellen dat het gemaal, bijna honderd jaar oud, ook be langrijk zal blijven voor het binnenwaterbe- heer van de toekomst. Het is bewonderenswaardig hoe de auteur is gegrepen door de waterstaatkundige prestatie van Boreel op Walcheren. De aanleiding was een rondleiding in het ge maal. Drie jaar lang heeft ze onderzoek gedaan in de archieven en als je ziet wat ze heeft opgediept, dan geniet je van de vele details, zonder ook maar de lijn van het verhaal kwijt te raken.

de Wete | 2021 | | pagina 45