45 stirred a different interest at that time but the emotions still run quite high." (Ik nam deze in 1953 terwijl ik op zee diende als marinekadet, negen jaar na Operatie Infa tuate. We waren op weg vanuit Antwerpen en de Duitse geschutsopstellingen van de zeewering waren nog steeds zichtbaar. Ik bekeek het toen met een andere interesse, maar ook nu emotioneert het me.) De foto's verwerkte Gordon in een collage, samen met de plattegrond van Operatie Infatuate. Op één foto is het voordek van het marineschip te zien dat in de winter van 1953 over de Westerschelde voer. Later maakte hij een foto van de kust tus sen Vlissingen en Westkapelle. Interessant zijn de restanten van twee bunkers die tegen de duinen liggen. De plattegrond komt uit het boek Mountain and Flood - The History of the 52nd (Lowland) Division (1950) van George Blake. Het geeft een beeld van de plaats waar Schotse militai ren in 1944 op Walcheren landden. Spaanse griep Is ruim 282 duizend dodelijke slachtoffers van de Spaanse griep in België niet erg veel, vroeg Aggie Daniëls uit Terborg (Gld.) zich af. Zet dat eens af tegen het totale bevolkingsaantal van ongeveer vijf miljoen rond 1918, vervolgde ze. Ze heeft gelijk. In het artikel over de Spaanse griep van 1918-1920 (De Wete nr. 1, januari 2021) werd dat aantal genoemd. Het waren er precies 282.165, volgens de bronnen die waren geraadpleegd. Maar in feite is het aantal griepdoden in België nooit bere kend. De oorsprong van het misverstand is een verkeerde berekening in een masters- criptie uit 2017 van een student aan de universiteit van Antwerpen. De Vlaamse krant De Standaard nam het bericht in april 2020 klakkeloos over en toen is het gaan rondzingen in de berichtgeving over de coronapandemie. We moeten het dus houden bij de ruwe schatting van 20 duizend tot 80 duizend Belgische griepdoden die al jaren wordt gehanteerd. Hoo staat het aet Owe gezondheid Ik hoor dat er de Spaaneche ziekt; o^navo-idt I "k heb nooit '.rinnr; ijlen, lit 7 i;'. .üt dien nleuwmodèsohen poespas ophield. In die tijd waren er ook al virusontkenners, zelfs in de betere kringen. Dat blijkt uit een brief die Leo van der Vliet uit Middelburg ons toezond. Het is een bericht van 18 juli 1918 van de burgemeester van Sluis aan dominee Pattist, gedelegeerd commissaris voor de vluchtelingen in Zeeland. Leo: "De burgemeester had kennelijk gehoord dat Pattist ziek was ('...dat U er de Spaansche ziekte opnahoudt') en reageert daarop met: 'Ik heb nooit kunnen denken, dat U zich met dien nieuwmodischen poespas op hield.' Gelukkig heeft Pattist het deson danks overleefd." De verewagen "Ik prijs mij gelukkig met het feit dat ik mijn scriptie niet met het oud-papier heb weg gedaan", mailt Jan Wisse vanuit Ritthem. "Met dank aan Leo de Visser die me op het idee bracht dat het misschien wel iets voor De Wete was." Jan is in z'n nopjes met zijn artikel over de verewagen in de januari- Wete, maar toen hij op de voorkant van het blad de foto van de verewagen van Jan Roose zag staan viel hem iets op dat hij blijkbaar al lang vergeten was. "Op het achterbord had Jan de initialen van zijn echtgenote toegevoegd in de lauwerkrans.

de Wete | 2021 | | pagina 47