Bij dit nummer H<W Na een jaar Covid-19-crisis met al zijn beperkingen kan de balans worden opge maakt over wat die het Walchers erfgoed, cultuur en landschap heeft gebracht. Om met dit laatste te beginnen: nog nooit is er zoveel gewandeld in en rondom de Wal- cherse dorpen en steden. Natuurgebieden als Rammekens, Oranjezon, de Manteling en het Westkappelse krekengebied wer den massaal ontdekt. Het leverde soms de merkwaardige situatie op waarin wande laars gevraagd werd niet allemaal tegelijk een gebied te bezoeken. Bij het toegangs hek naar Oranjezon werden bezoekers mondjesmaat toegelaten. De cultuurbeleving staat daarentegen op een laag pitje. De film De slag om de Schelde, de grote filmklapper van 2020 met veel aandacht voor de bevrijding van Walcheren, werd direct na de première uit de roulatie gehaald. Een verslag door de eigen filmrecensent van De Wete hopen we alsnog in het julinummer te kunnen plaatsen. Ook de Walcherse musea liepen veel be zoekers mis. Er stonden in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Veere mooie exposities op stapel die slechts weinigen konden zien. Voor sommige musea komt het voortbestaan daarmee in gevaar. Nu krijgen ze toch al weinig subsidie vanuit de provinciale en lokale overheden en wordt er ook nog eens geen geld verdiend met horeca, museumwinkels en het verhuren van zalen. De hoop is dat iedereen de plaatselijke musea blijft steunen en als ze weer opengaan massaal zal bezoeken Ondanks het feit dat de redactie niet meer op de normale manier kan vergaderen is het steeds gelukt om De Wete gewoon te laten verschijnen. Eindredacteur Bert Gerestein speelt hierin een heel be langrijke rol. Ook dit nummer is dankzij een strakke planning tot stand gekomen. Het bevat zoals u gewend bent artikelen over uiteenlopende Walcherse zaken. In januari 2006 werd in ons blad de oproep gedaan om meer informatie over het echt paar Abeleven-Labberton. Fred van der Kraaij uit Kampen loste deze belofte in met een uitvoerig artikel in de Kamper Almanak 2020, dat wij voor een belangrijk deel mochten overnemen. Aad de Klerk heeft zich gebogen over de plattegrond van Mid delburg uit 1594 door Pieter Bast en daar bij op kleurrijke wijze de traditie van 'afzet ters' uiteengezet. Over de geschiedenis van Hoogelande is al het nodige geschre ven maar de historie van het kerkhof speel de daarbij een bescheiden rol. Het onder zoek van Wilbert Dingemanse naar de bijzondere begraafplaats in dit gekrompen dorp voorziet hierin. Oude foto's uit haar familiearchief van een inspanveiling in Koudekerke inspireerden mevrouw Schroe- vers-Jakobsen haar herinneringen op pa pier te zetten. Dat Walcheren nog steeds tientallen heerlijkheden telt is niet alge meen bekend. Het betreft onder andere Grijpskerke en Poppendamme. Dolph Bod- daert laat ons kennismaken met de ontwik keling van deze heerlijkheid. Naast deze vormen van Walcherse weelde behandelt Leo Faase in de gelijknamige rubriek Wal- cherse huwelijkskasten. Leo Hollestelle heeft voor u een nieuwe uitgave over de 'waterbouwer' Boreel gelezen. Wij wensen u weer veel leesplezier met dit omvangrij ke voorjaarsnummer. De redactie

de Wete | 2021 | | pagina 4