48 Waar woonde Simon de Witte? Wie kent Chr.J. Terwoert? Eric Lameijn uit Middelburg is bezig met het uitzoeken van de stamboom van zijn grootmoeder A.C. Paauwe-Fiegen. Haar (waarschijnlijke) grootvader was Christiaan Johannes Terwoert (1847-1917), slager/ slachtersknecht te Vlissingen en vanaf de jaren negentig van de negentiende eeuw als zodanig werkzaam in de Sint Janstraat in Middelburg. Erik is op zoek naar foto's van deze man, want "mogelijk leven er nog nakomelingen, en omdat alle andere pa den zijn doodgelopen is dit een van onze laatste mogelijkheden om een gezicht bij deze persoon te verkrijgen". Een verbouwde boerderij Sjoerd Saaman woont aan de Kruisweg 5 in Veere. Zijn huis is een omstreeks 1890 gebouwde boerderij die is verbouwd tot woonhuis. Sjoerd is al heel lang op zoek naar foto's van zijn huis van vóór de ver bouwing die in 1973 plaatsvond. Hij heeft er alle beeldbanken en het Zeeuws Archief op nagezocht maar niets kunnen vinden. Nu wendt hij zich tot de redactie van De Wete met de vraag of er lezers zijn die hem verder kunnen helpen. Simon de Witte (1890-1952) werd geboren in wijk C, nummer 67 in Koudekerke, aan de Breeweg dus. Dat zou het huidige adres Breeweg 11 moeten zijn, maar dat is niet helemaal zeker. In 1941 werd een deel van Koudekerke, met onder andere de Bree- weg, geannexeerd door de gemeente Mid delburg en toen is de nummering van de huizen aan de Breeweg gewijzigd. André Bil, die woont op het huidige num mer 11, werd benaderd door een kennis die voor zijn 95-jarige tante het geboorte huis van haar vader Simon de Witte zoekt. André twijfelt eraan dat het zijn boerderij zou zijn. Hij heeft wel kunnen achterhalen dat ene Krijn de Witte (1833-1897) op zijn boerderij heeft gewoond tot ongeveer 1887. Die was dus al vertrokken voordat Simon geboren was, maar misschien wel familie. Krijn had weliswaar acht kinderen, maar hij kan Simons vader in ieder geval niet zijn geweest, want dat was ene Jan de Witte (1849-1899). De website Koudekerke.info vermeldt dat de boerderij Breeweg 11 in 1823 eigendom was van Leijn Zachariasse. Enige jaren geleden heeft een zekere Casimir uit Vlis- singen onderzoek naar boerderijen ge daan, waarbij ook die van André Bil aan de beurt kwam. Casimir heeft zijn onderzoek niet kunnen voltooien, maar André heeft er wel enige informatie aan overgehouden. Tot 1853 was Zacharias Zachariasse eige naar, waarschijnlijk een zoon van Leijn. Vervolgens ging de boerderij over in han den van Aernout Jasperse (1853-1866), toen dus Krijn de Witte (1866-1887) en daarna was het Simon Sanderse, die over leed in 1917 en volgens Koudekerke.info in 1912 de boerderij nog bezat. Cornelis Reijnierse trouwde in 1910 met Johanna Sanderse, dochter van Simon Sanderse. Hij zal de boerderij van zijn schoonvader hebben overgenomen. Hij overleed in 1966. Geen spoor dus van een Simon de Witte. In de archieven is verder niets meer te vinden. Heeft er naast het huidige nummer 11 misschien ooit een andere boerderij gestaan? Een klein bedoeninkje? Wellicht zijn er nog papieren in particulier eigendom die uitkomst kunnen bieden. Misschien zijn

de Wete | 2021 | | pagina 50