Alleskunstenaar Wim Abeleven, een Kampenaar in Zeeland (1) In De Wete nr. 1 van januari 2006 schreef Ernst Braat een artikel over het echtpaar Abeleven waarin hij een lans brak voor een complete biografie. Die is er weliswaar nooit gekomen, maar in de Kamper Almanak van 2020 werd een aanzet gepubliceerd, geschreven door Fred van der Kraaij.* De redactie van De Wete mocht de op Zeeland betrekking hebbende delen van dit artikel overne men, met toestemming van de auteur en de hoofdredacteur van de Kamper Alma nak, Herman Harder. Omzwervingen Wim Abeleven, geboren in Kampen in 1903,1 vestigde zich na vele omzwervingen rond 1930 in Zeeland waar hij naam maak te als tekenaar, illustrator, auteur, ontwer per en regisseur. Waarom is hij een begrip geworden in Zeeland en waarmee had hij zoveel succes? Wim Abeleven groeit op in zijn geboorte plaats. De Abelevens wonen daar in een relatief korte periode op maar liefst zeven verschillende adressen in de oude binnen- stad.2 Deze mobiliteit kenmerkt ook een groot deel van het leven van Wim Abele ven. Al op zestienjarige leeftijd verlaat hij het ouderlijk huis om in Harlingen naar de zeevaartschool te gaan. Daarna bevaart hij, naar eigen zeggen, de wereldzeeën. Volgens Joost Bakker, die de kunstenaars kolonie De Veeristen uitgebreid heeft be schreven, is de zeemansloopbaan van Wim Abeleven kort. Daarna richt hij zich, als laatbloeier en autodidact, op de beel dende kunst. Aanvankelijk is hij voorname lijk reclametekenaar, maar geleidelijk gaat We plaatsen het artikel in twee afleverin gen; deel 2 wordt geplaatst in De Wete nr. 3 van juli 2021. Wie geïnteresseerd is in het integrale artikel met het complete notenapparaat, kan dit vinden op de website van de Heemkundige Kring Wal cheren (www.hkwalcheren.nl). Fred van der Kraaij, 'Onbekende Kampe naar maakt naam in Zeeland. Leven en wer ken van Wim Abeleven (1903-1967)', in: 'Kamper Almanak 2020', pp. 375-402. Wim Abeleven. (Haagsche Courant, 16 mei 1934) zijn werk meer in de richting van de toege paste kunst, de sierkunst.3 In 1927 verhuist hij naar Goes. De krant daar meldt: "W.A. Abeleven, zeeman, van

de Wete | 2021 | | pagina 5