5 OrcHooezerrzirz^ 7 pen en vervaardigen van affiches en recla meplaten. Zijn werk omvat tevens een groot scala aan andere kunstuitingen die getuigen van grote creativiteit en ambach telijke vaardigheden. In Middelburg ont werpt en maakt hij, voor de aan de Markt gelegen gerenoveerde sociëteit De Verge noeging, sierlijke glas-in-loodramen met Y De IJsselbrug van Kampen, een van de vele illustraties van Wim Abeleven bij het artikel 'Ontboezeming' dat zijn vader J.A.H. Abeleven schreef. (SNS Historisch Centrum/Frans Wal- kate Archief) daarin verwerkt de wapens van Nederland, Zeeland, Walcheren en Middelburg.14 Kort na zijn installatie in Huize Abeele opent hij er een showroom ("kijkkamer"), met niet alleen olieverfschilderijen: "Abeleven brandschildert, styleert gemeentewapens, maakt lampekappen en heele schemerlam pen, figuurzaagt en ontwerpt rooktafeltjes en handwerkkastjes, maakt oude stallan taarns tot schone voorwerpjes van binnen huiskunst teveel om op te noemen." De recensent is euforisch over twee grote, bewerkte kamerschermen en het grotere brandschilderwerk van de kunstenaar.15 De techniek van het brandschilderen in hout die Wim Abeleven hanteert en ontwikkelt is dermate verfijnd dat galeriehouder, auteur en gastconservator van Museum Veere Joost Bakker spreekt van een "gloeiende naald-ets".16 Opdrachten Wim Abeleven krijgt in toenemende mate opdrachten voor schilderijen, gedenkpla ten, wapen- en wandborden.17 De Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlissingen geeft hem opdrachten voor de decoratie van nieuwgebouwde marine- en koopvaar- dijschepen.18 Ook raakt hij in Groot-Abeele Huize Abeele in Groot-Abeele. (Rijksmonumen- ten.nl) bekend in het sociale circuit en is hij, vaak in gezelschap van zijn vrouw, aanwezig bij tal van sociale activiteiten, zowel van spor tieve als van traditionele en ook van kunst zinnige aard. Hij stelt ook prijzen en wissel bekers ter beschikking. In die periode begint hij zich ook te ont plooien tot decorbouwer, auteur en regis seur van toneelstukjes en openluchttheater voor volwassenen en poppenkastvoorstel lingen voor kinderen. Bij zijn eerste voor stellingen treedt hij nog in de voetsporen van zijn vader, die in Kampen op dat ge bied al een reputatie had opgebouwd en daar in Zeeland mee doorging. De Middel-

de Wete | 2021 | | pagina 9