bij kijken, het gaat tenslotte om de inhoud. 'De vraag is in hoeverre je als bibliotheek een logische partij bent op internet. Weet het publiek ons te vinden? Als je geluk hebt sta je op de eerste pagina van Google. Helaas zit veel van onze informatie in databases die niet door dit soort zoek systemen opgemerkt worden. Daar begint het al. Je kunt je tevens afvragen welke rol de bibliotheek moet spelen bij het beschikbaar houden van digitale informatie. Dus: op welke schaal ga je het doen en hoe? Digitaliseren is een vrij jonge wetenschap. Het is niet vanzelfsprekend dat wat we nu digitaliseren over pakweg tien jaar nog steeds beschikbaar is. Allemaal vragen waarop we een goed antwoord moeten vinden. Hoe ga je de digitale informatie ordenen...?' Brandenbarg: 'Je zoekt "kredietcrisis" maar er is niet één plek met een volledig dossier; relevante lite ratuur daarover is zeer verspreid over de collectie.' 'Voor bibliotheken is het belangrijk dat de juiste bronnen snel te vinden zijn en dat je die informatie met elkaar in verband Enno Meijers, informatiemanager van de Zeeuwse Biblio theek, is er nauw bij betrokken. 'Op dit moment zijn landelijk vijftig specialisten bezig met het bouwen van die digitale bibliotheek. Dat is niet alleen een enorm karwei, je moet het ook meteen goed doen want anders werkt het niet.' De technologieën zijn ingewikkeld en er komt veel 'Wie lid is van de ZB kan voor een klein bedrag ook lid worden van de KB, waardoor je niet alleen toegang krijgt tot de collectie van deze Nationale Bibliotheek van Neder land, maar - nog interessanter - ook tot alle bestanden die daarachter hangen. Dat willen we natuurlijk uitbreiden. Het streven is om een Wereldbibliotheek te realiseren die tot stand komt door heel veel catalogi aan elkaar te koppelen zodat op termijn alle informatiestromen - van Amerika tot Zierikzee - bij elkaar komen. Momenteel wordt geëxperimenteerd met systemen die dat mogelijk moeten maken.'

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 12