bibliotheek. Een dynamische club die de uitgestippelde toekomst met elan vorm kan geven. Daarom moet er een Bibliotheek Academie komen, een nieuwe Bibliotheek school met een degelijke ICT-structuur, aandacht voor marketing en communicatie, waar geleerd wordt om op een andere manier met klanten om te gaan, enzovoorts. De huidige academische component is heel mager tot nul komma niks, de mbo-kant ontoereikend. Je moet mensen hebben die digitaal bibliothecaris zijn, dat is een compleet nieuw vak. Intern wordt intussen personeel bijgeschoold en bij vacatures wordt goed gekeken of mensen toegerust zijn op de toekomst. Nogmaals: dat gaat via evolutie, dus stapje voor stapje. Je moet niet proberen kwijt te raken watje hebt, dan zou je heel stom bezig zijn, maar je weet ook: als we ons niet aantrekkelijk maken als bibliotheek dan raken we alle aansluiting sowieso kwijt.' 'Ik ben ervan overtuigd', zegt Brandenbarg, 'dat biblio theken steeds meer mediacentra gaan worden waarin je verschillende mensen die bezig zijn met informatie dichter bij elkaar brengt. Die hebben allemaal een andere dynamiek, ik snap ook wel dat de krant en de omroep en andere partijen die zich bezighouden met tekst en nieuws niet allemaal hetzelfde zijn, maar naar mijn idee zijn het natuurlijke partners als het gaat om informatieoverdracht. Als je allemaal onder één dak zit kun je enerzijds kunst en cultuur dichter bij elkaar brengen, anderzijds de informa tiekant zichtbaar maken. Actueel en flitsend. Nieuwspoort Zeeland, het kan allerlei vormen hebben maar de gedachte is interessant.' En daar blijft het niet bij. De Vereniging Openbare Biblio theken (VOB) heeft in samenspraak met het projectbureau Innovatie een opdracht verleend aan de Zeeuwse Biblio theek om de mogelijkheden te onderzoeken. Hetzelfde gebeurt in Friesland. 'Met Omroep Zeeland en de PZC ontwikkelen we op dit moment een model voor de samen werking van bibliotheken en lokale media waarbij iedereen een eigen rol vervult en elkaar tegelijkertijd versterkt. Een experiment waarbij de grenzen letterlijk worden verkend. Dat doen we heel concreet door een aantal actuele onder werpen beschikbaar te maken voor een zo breed mogelijk publiek. Door een brug te slaan tussen de collectie, het dagelijks nieuws en de geïnteresseerde burger die de diepte in wil. Wij zijn goed in het selecteren van informa tie, journalisten kunnen terugvallen op onze collectie en kennis. De bibliotheek kan informatie bieden via zoeksys temen die niet op Google te vinden zijn en de ontmoeting en debatfunctie entameren. Op locatie of virtueel. Op een gegeven moment gaat het werken. Ik geloof daar heilig in omdat je op je vingers kunt natellen dat de bibliotheek op termijn een probleem heeft om overeind te blijven, maar kranten hebben dat evenzeer en omroepen hebben dat ook. Radio 5 heeft een vaste plek in de Openbare Biblio theek Amsterdam, zendt regelmatig uit en op internet zijn de eigen bijeenkomsten van de bibliotheek te zien. Nie mand die tot kwart voor zes zit te wachten op het nieuws. Dat is namelijk allang begonnen.' O Fotografie: Ries de Nooijer met dank aan Sip Beth ie; i

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 17