I '...Heel de gemeenschap gaal erop achleruil...' 1 Vrees voor concurrente Meesf vergrijsde pruvincie kunnen brengen. We gingen ervan uit, dat er dagelijks zo'n vijf- of zesduizend mensen zouden komen. Nou, laat daarvan eens tien procent naar het dorpscentrum doorlo pen - dat zijn er tig keer zoveel als er nu rondlopen. Dus daar pikt iedereen een graantje van mee.' De plannen waren al een eind rond, maar de provincie haalde er een streep door. En waarom? 'Om de doodeen voudige reden dat ondernemers uit de regio voor concur- entie vreesden.' Wim ten Hoor betreurt dat nog steeds. 'Het had een enorme economische impuls voor Sas van Gent kunnen betekenen.' Er is echter, denkt hij, geen reden om bij de pakken neer laan zitten. Want Sas mag dan van oudsher een indus- estadje zijn, het heeft veel moois in huis. Dat moet meer worden benut, opdat de toerist vaker de route naar Sas van Gent op zijn TomTommetje intoetst. Het voor nemen om in een leegstaande loods van de voormalige SuikerUnie een museum te vestigen waarin de industriële geschiedenis van Zeeland in beeld wordt gebracht, is een hoopvolle eerste stap, vindt Ten Hoor. En er kan véél meer gebeuren. Het historische Bolwerk, waaronder vestiging- werken schuilgaan, 'blootleggen die handel!' 'We hebben zat te vertellen over het verleden. Sas van Gent ligt vol met gangen uit de Spaanse tijd. Maak al die dingen die onder de grond liggen interes sant. De jachthaven ziet er goed uit. Zet er een maritiem restaurant neer. Het oude CSM-terrein, dat is al jaren een blok aan ons been. Leg er een skelterbaan aan, of een overdekte ijsbaan.' Voorzitter Huub Dortant van de Stadsraad Sas van Gent (een club die als trait-d'union wil fungeren tussen de plaatselijke bevolking en het gemeentebestuur van Ter- neuzen) begrijpt niet goed waarom het kanaaldorp zo'n lage score behaalde in het leefbaarheidsonderzoek van Scoop. Natuurlijk, erkent Dortant, er zijn problemen. Maar hij zou, net als Ten Hoor, de positieve kanten wel eens wat nadrukkelijker belicht willen zien. 'Oude huurwoningen worden opgeknapt. Er zijn koopwoningen genoeg, je hebt hier voor weinig geld een pracht van een huis. We krijgen een nieuw multifunctioneel centrum, waarin de basis scholen, de bibliotheek, peuterspeelzalen, kinderopvang, sportverenigingen en de GGD worden ondergebracht. We hebben - alles bij elkaar opgeteld - bijna zeventig vereni gingen. Ik zou niemand willen afraden om naar Sas van Gent te komen. We hebben hier eigenlijk alles. Je vindt niet snel een dorp met zoveel voorzieningen als Sas van Gent. Dus waar zeuren we eigenlijk over?' Sja, waar zeuren we over? Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, deed vorig jaar in opdracht van het provinciaal bestuur een omvangrijk onderzoek naar de leefbaarheidproblematiek in Zeeland. Het instituut verzamelde duizenden gegevens en bundelde die in vijftien rapporten die samen de Sociale Staat van Zeeland vormen; een schoenendoosvol leerzame lectuur. Daaruit blijkt onder meer dat ongeveer een kwart van de inwoners van Sas van Gent niet tevreden is met de leef baarheid in hun dorp. 5r

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 25