'Ausdauer' heeff hij vermoedelijk van zijn vader klimmer en hij raakt zienderogen in vorm. Peter Hoondert: 'Als iemand als Theunisse tegen je zegt dat je een goede renner bent en dat je ervoor moet gaan leven, dan blijft dat wel hangen.' Hoogerland komt gelouterd uit de winter. Bij zijn eerste voorjaarswedstrijd in 2008 in het Belgische Wanzele staan 234 renners aan de start. Het is guur en er loeit een storm over het parkoers. De brandweer moet de nacht ervoor omgewaaide bomen en takken van de weg halen om de wedstrijd mogelijk te maken. De Van Vliet-coureur uit Yerseke staat op scherp en verbaast vriend en vijand met een Hinkende zege. PZC-journalist Frits Bakker: 'Daar hield hij het vol tegen een heel peloton. Er stond verschrikkelijk veel wind en toch hield hij in zijn eentje stand tegen een jagend peloton. Dat is misschien wel één van de indruk wekkendste overwinningen die ik ooit gezien heb.' In dat wielerjaar 2008 wint hij 17 wedstrijden waaronder een paar prominente als de Ronde van Limburg en de Ronde van Midden-Brabant. Cees Hoogerland voelt dat er na het mislukte Jartazi-avontuur een tweede kans zit aan te komen voor zijn zoon. 'Ik heb het hele seizoen zitten bellen om hem bij een profploeg onder de pannen te krij gen, maar niemand wilde hem hebben. Ik had het eigenlijk al opgegeven toen Vacansoleil kwam.' Plet verhaal gaat dat Jan Raas in die maanden een rol speelt bij de transfer van Johnny Hoogerland naar Van- cansoleil, waar Raas' voormalige assistent Hilaire Van der Schueren ploegleider wordt. Raas (die er niets over kwijt wil) en Hoogerland hebben zo nu en dan contact. 'We bel len weieens', aldus Hoogerland, die zegt dat Raas ooit een sms stuurde naar Van der Schueren met de vraag waar zijn 'tipgeld' bleef. In de daaropvolgende winter van 2008/2009 bereidt Hoogerland zich opnieuw serieus voor op het nieuwe seizoen. De ervaringen van een jaar eerder smaken naar meer en een nieuw seizoen bij de beroepsrenners lonkt. Langzaam maar zeker slaagt Hoogerland er ook in om steeds meer voorwaarden te creëren voor het leveren van topprestaties. Behalve de opvang bij Vacansoleil, heeft hij ook contacten met Gert-Jan Theunisse, voert gesprekken met Bennie Lambregts en met Marco Hoogerland, zijn mental coach, afkomstig uit Oost-Souburg en - inderdaad -familie van Johnny. Marco Hoogerland heeft een eigen bedrijf voor training/coaching. 'Wij begeleiden ambitieuze mensen uit alle geledingen.' Volgens Marco Hoogerland zijn de sessies met Johnny vooral bedoeld om met hem doelen te stellen en om te voorkomen dat hij in oude fouten vervalt. 'Op basis van het verleden kun je bepaalde dingen vastleggen en ervoor zorgen datje die fouten niet meer maakt. Voor het beroep van topsporter is geen opleiding en tegen de tijd datje alles weet is je carrière voorbij.' Zowel Marco Hoogerland als Bennie Lambregts vindt dat de wielrenner Johnny Hoogerland in mentaal opzicht enorme progressie doormaakt. De 'losbol' van toen is niet meer. Lambregts: 'Maar het duurt even voordatje van die naam af bent.' Marco Hoogerland: 'Johnny heeft een buitengewone transformatie doorgemaakt. Hij heeft veel keuzes gemaakt, ook over zaken waar wij nooit over gesproken hebben. Hij heeft ook scherpe doelen. Of ik bang ben voor een terugval? Nee eigenlijk niet. Ik denk dat Johnny als geen ander weet wat het is om op de grens te lopen van wat wel en niet kan. Hij durft veel. Dat is wat ik in hem ook waardeer. En daarbij is hij supergediscipli- neerd.' Ook Bennie Lambregts, die hem destijds bij Van Vliet naar een hoger niveau begeleidde, gelooft dat Hoogerland de toegenomen druk aankan. 'Zoals ik hem nu meemaak, weet hij dondersgoed waar hij mee bezig is.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 47