Boerenbloed Van boerenknecht tot directeur licht, de luchten. Het Goese havenkanaal, dat het bezit in twee ongelijke stukken snijdt. De boomsingels, die het landschap diepte geven. De vergezichten vanaf de zeedijk over het water van de Oosterschelde naar de overkant met de Sint Lievens- toren van Zierikzee als herkenningspunt, de blik geleid door de strakke lijn van de Zeelandbrug; of over land met de televisietoren als baken in de horizon. De wisselin gen van morgens, middagen en avonden. De dynamiek van de seizoenen. Ja, Jan Paul van Hoven houdt van dit land. Boerenbloed heeft hij van zijn grootvader, boer onder Woudrichem. Zijn vader trok naar Gorkurn, waar hij in dienst trad bij het Arbeidsbureau van Sociale Zaken. Dertiger jaren. Crisistijd. "Het sociale aspect is er bij mij met de paplepel ingegoten. Ook oog hebben voor de belangen van werknemers". Later werkte zijn vader bij het Ministerie van Landbouw in de al voor de Tweede Wereldoorlog opgerichte Dienst Voedselvoorziening. Na de watersnood als zodanig in Zeeland. Werd vervolgens directeur-rentmeester van de polder Jannezand. een particulier landbouwbedrijf van 450 hectare in de Biesbosch en, tegelijkertijd, landbouwkundige bij de CSM-suiker- fabriek Wittouck in Breda. In die stad bracht Jan Paul (1951) een groot deel van zijn jeugd door. Middelbare landbouwschool in Dordrecht. Voor 'Wageningen' achtte hij 7.ichzelf niet exact genoeg. Een onderschatting. Hij heeft zijn formaat inmiddels in de praktijk bewezen. Een gedreven man, iemand die voor de troepen uitloopt - maar niet al te ver, je moet het contact niet verliezen -, die overtuigend anderen inspireert. Niet alleen in de Wilhelminapolder. Hij committeert politieke en belangenorganisa ties, hij paait ministers, hij presenteert zich op internationale congressen, hij kent topambtenaren, kortom hij heeft een geweldig netwerk en dat gebruikt hij om in een vroeg stadium van politieke besluitvorming duidelijk aan te geven in welke richting de ontwikkeling volgens hem zou moeten gaan. Hij speelt in op de mogelijkheden voor de vernieuwing van de Nederlandse, misschien wel van de Europese landbouw voor de wereldmarkt. Een groeiende markt. "Als straks een deel van al die Chinezen meer willen dan alleen eten uit hun eigen keuken..." En hij zorgt ervoor dat anderen weten wat de Wilhelminapolder doet. Stelt het bedrijf open voor anderen, of organi seert zelf een internationale conferentie op 'zijn' bedrijf, zoals laatst nog. 10 - 13 juni. Toen kwamen er op zijn uitnodiging rond vijftig leden van de European Arable Farmers Club naar Zeeland. Een stevige conferentie in Hotel Goes en in het Wilhelminahuis. excursies naar zes Zeeuwse bedrijven, waaronder de eigen Wilhelminapolder en ook nog leisure, zoals een gezamenlijke barbecue en een boot tocht over de Westerschelde. Ook een vorm van netwerken! Jan Paul is er goed in. Jannezand werd zijn eerste agrarische bestemming. Begon daar in 1976 als boeren knecht. Hij was een van de toen 15 werknemers. Klom op tot voorman, bedrijfsleider, directeur (1982). Toen hij in 2000 Jannezand verliet was er nog maar drie man perso neel over. Daarvan was hij er één. Toen was hij inmiddels ook al vier jaar lang direc teur van de Wilhelminapolder. hier de eerste directeur, die in de praktijk heeft gewerkt. 10

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 12