The social city ZEEUWS MEISJE In 1903 verschijnt het plan voor 'une cité indu- strielle', een beroemde ideaalstad van de toen malige stadsarchitect van Lyon. Tony Gamier. Een prachtig uitgewerkt en geïllustreerd steden bouwkundig ontwerp als alternatief voor de vele onleefbare, op dat moment onder zware industri alisatie gebukt gaande, Franse provinciestadjes. Door consequente toepassing van functiescheiding tussen wonen en werken en de integratie van natuur en landschap in het stadsontweip worden de idealistische begrippen licht, lucht en ruimte tot het niveau van de woning operationeel gemaakt. De identiteit van de stad wordt niet alleen bepaald door de stedenbouwkundige plattegrond. De introductie van door de staat betaalde collectieve voorzieningen als zwem baden en sporthallen, de woningbouwplattegronden. het materiaalgebruik, alles staat in het teken van hygiëne en vooruitgang. Het stedenbouwkundig plan wordt ingezet als verbeelding van een rationeel, industrievriendelijk staatssocialisme. Een stad, die als een aangename machine werkt aan de verheffing van de arbeidersstand. Het ont werp voor deze ideaalstad is decennialang een onuitputtelijke inspiratiebron geweest voor veel Westeuropese architecten en stedenbouwkundigen. Het kent tot de dag van vandaag zijn doorwerking in de manier van denken over stadsplanning. als militaire verdediging ook voor Gerard Criellaert waardeloos maakte en de uitvin ding van de stoommachine, die een industriële revolutie tot gevolg had, luidden ech ter een nieuw tijdperk in. De stadswallen zouden op veel plaatsen sneuvelen ten gun ste van de aansluiting op het spoorwegnet en veel binnensteden raakten verstopt door de vestiging van fabriekjes in voormalige ambachtelijke werkplaatsen. Als het om de identiteit van de stad gaat, speelt naast de technische mogelijkheden, de religieuze traditie en het economisch handelen vanaf deze tijd maatschappelijke ideologie een rol bij stadsplanning en architectuur. Vanaf circa 1900 wordt de identiteit van een stad steeds sterker ideologisch gestuurd. Goed beschouwd zou je kunnen stellen dat vanaf dan de eerste tekenen van internationalisering op het gebied van stedenbouw en architectuur zichtbaar worden. Het door Ebenezer Howard ontwikkelde concept van de tuinstad is zondermeer het meest invloedrijke stedenbouwkundige concept dat ooit in Europa is ontwikkeld. Veel stads- en dorpsuitbreidingen in Zeeland hebben er hun aanzien mede aan te danken. Eigenlijk was de tuinstadgedachte in de eerste plaats een sociaal model waarin de tegenstelling tussen landbouw en industrie werd opgeheven. Ook in het plan voor de 'social city' 1903) moest een scheiding tussen wonen en werken de leefbaarheid voor arbeiders in een geïndustrialiseerde maatschappij waarborgen. Door niet te kiezen voor één centrale stad. maar meerdere kleinere, met elkaar ver- 130

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 132