En hoe zit het nu met Zeeland? In het kader van samenwerking tussen de emeenten Borsele, Goes, Kqpelle, Noord-Beveland en Reimerswaal wordt gezocht naar het benoe men van regionale identi teit (Illustratie: RDH steden bouwkundigen 2003). Mede als gevolg van de ontwikkeling van de informatietechnologie én het Europese beleid om achterstandsregio's economisch te stimuleren zien we nu verspreid over heel Europa stedelijke netwerkvorming ontstaan. Deze netwerkvonning vindt zowel op Euro pees niveau plaats als binnen subregio's. De merkbare invloed die Zeeland op dit moment ondervindt van Antwerpen, Brugge, Gent en Rotterdam is hier een sprekend voorbeeld van. Terug naar de beginvraag van dit artikel: is er in de toekomst nog ruimte voor een eigen regionale identiteit en hoe zou deze er in Zeeland dan uit moeten zien? Een vraag die onder meer aan de orde is voor de vijf Bevelandse gemeenten, die gezamenlijk een ruimtelijk toekomstbeeld aan het formeren zijn. De vraag, die hierbij primair beant woord moet worden, is welke identiteit we kunnen verbinden aan de Europese schaal van stedelijkheid en vanuit welke factoren deze identiteit gestuurd wordt. Concluderend uit bovenbeschreven terugblik op de ontstaansgeschiedenis van de Westeuropese stad kunnen we in ieder geval vaststellen dat bij het analyseren van een regionale identiteit militaire factoren nog nauwelijks een rol spelen. Ook de lokale of regionale aanwezig heid van bouwmateriaal speelt geen rol meer. Interessant zou de discussie kunnen zijn of de gelijkvormigheid die tussen de verschillende steden ontstaat, het gevolg is van gemeenschappelijk gedragen esthetische opvattingen, zoals ten tijde van Vitruvius, of dat het slechts de economie is die de omvang, verschijningsvorm en identiteit van de West-Europese stad domineert. Ik vrees dat het stellen van de vraag gelijk staat met het geven van het antwoord. Ten aanzien van het begrip ideologie kunnen we in ieder geval constateren dat het tot nu toe omarmde concept van de tuinstad is losgeraakt van haar oorspronkelijke ideologie. Het streven van de steeds individualistischer inge stelde Europeaan naar een grondgebonden woning met voor- en achtertuin lijkt meer gestuurd door de behoefte aan een stukje huiselijke contemplatie in reactie op de maatschappelijke dynamiek, dan op buurtgerichte gemeenschapszin. Regionale beeldkwaliteit? (Collage: Provinciale dis cussienota Beeldkwaliteit Zeeland. 2003).

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 135