O De afgelopen tijd heeft Jan Bart hard gewerkt aan een nieuwe opzet van de Hoge school Zeeland. Een nieuwe structuur die de hogeschool richting 2010 moet loodsen. Rekening houdend met de realiteit van verminderde overheidssubsies en toenemende vraag naar kwalitatief goed opgeleide studenten. Inmiddels ligt er een ondernemingsplan. "De roze wolk die de afgelopen jaren boven de hogeschool hing is nu wel weg. In die tijd kon hier een hoop, maar er was te wei nig aandacht voor met name de Nederlandse markt. Iedereen heeft de afgelopen tijd. overigens met de beste bedoelingen, toch te veel een eigen koers kunnen varen. Hierdoor is het onderwijs zelf ook te veel op de achtergrond geraakt. Dat willen we nu centraler gaan stellen. Ook willen we binnen de schaal van de HZ - we zijn nu eenmaal geen grote hogeschool - onze schaalvoordelen optimaal benutten. Er zal een heleboel centraler moeten worden georganiseerd. Als voorbeeld: geen twaalf kerst bomen meer in de HZ, maar slechts één. Dat mag dan wel een hele mooie zijn!" Het College van Bestuur heeft hier samen met een aantal collega's de afgelopen maanden hard en eensgezind aan gewerkt. Inmiddels is met als belangrijkste adviseur Professor Hans Andriaanse, de man achter de Roosevelt Academy en de vergelijkbare universi teit in Utrecht, een innovatief concept tot stand gekomen. "We gaan nu uit van zo'n vier- vijfduizend stu denten. Daarvan komen er dan nog zo'n 500 uit het buitenland. Dat waren er tot voor kort nog zo'n 1300. Dat betekent nogal wat om in korte tijd zo'n 800 buitenlandse studenten minder te hebbenMaar daar komen we met ons nieuwe businessplan en vooral met al onze medewer kers wel weer bovenop. Veel tijdelijke contrac ten van het personeel zijn beëindigd. Dat is een grote klap. maar het was gewoon noodzakelijk om financieel weer gezond te worden. Ook zul len we als hogeschool doelmatiger moeten gaan werken. Het College van Bestuur is ingekrom pen, van drie naar twee leden. De lijnen worden korter, de aansturing beter." Kortom, Jan Bart is weer in zijn element als bestuurder. De bestuurlijke vernieuwing die hij nu doorvoert doet hij met de openheid die hem zo kenmerkt. En..scherp aan de wind. "Dit is uniek in Nederland. Ik geloof er in. Dit is de toekomst voor het onderwijs in Zeeland." En de toekomst voor Jan Bart Mandos? "Ik ben niet zo'n planner. Ik heb het nu goed naar mijn zin. Er ligt nog voldoende uitdaging. Daarna zien we wel weer."

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 158