Natuurwaarden van Hoogduin Water LANDGOED HOOGDUIN vele speelrijders uit Middelburg ziclt gedroegen of het hunne bezitting was en zij daarin konden doen rooven wat zij goeddochten Grote veranderingen doen zich op Hoogduin pas voor in de oorlog als de Duitsers bezit nemen van het gebied. Ten behoeve van schootsveld wordt een belangrijk deel van het bos gekapt. Ook zijn er veel bomen geveld voor gebruik als brandhout. De lanenstelsels, die sinds 1815 waarschijnlijk al niet meer onderhouden werden, worden gedecimeerd. Er wordt ook een smalspoor aangelegd. Het tracé daarvan is herkenbaar als het huidige Mantelingepad. Na de oorlog wordt een deel van het bos heiplant, voornamelijk met esdoorn. Met behulp van deze snelgroeiende, maar woekerende houtsoort krijgt Hoogduin na de oorlog snel weer een bosrijk karakter. Het meest oostelijke deel van Hoogduin wordt niet herplant; hier krijgt het bos de kans zich spontaan te ontwikkelen. V'uH De combinatie van duin, binnenduinrandbos en de historische buitenplaatsaanleg staat garant voor de ontwikkeling van bijzondere natuurwaarden. Natuurwaarden die van wege het buitenplaatsaspect mede afhankelijk zijn van beheer door de mens. Zo heb ben de diverse watergangen, grachten en Grand Canals periodiek onderhoud nodig om de natuurwaarden die zich hierin hebben kunnen ontwikkelen in stand te houden. Hetzelfde geldt voor de stinzenflora, die eveneens gebaat is bij een bepaalde vorm van onderhoud van het bos en het gras. De geomorfologische situatie vormt echter het uitgangspunt voor de waarden. In de loop der eeuwen is er in de ondergrond van het duinmassief een zoetwaterlens ontstaan van regenwater, dat naar de ondergrond is weggezakt en dat als het ware drijft op het zwaardere zoute grondwater. Tijdens de infiltratie wordt het zure regen water geneutraliseerd en krijgt een kalkrijk karakter. Als gevolg van eertijdse water winning in de duinen en de verlaging van het polderpeil is hier de grondwaterstand met 0,5 - 1,0 m gedaald. Het voorkomen van grote hoeveelheden duinriet in de duin valleien wijst hier op. In het volgende schema is het gevolg van de combinatie kustafslag en grondwater standsdaling in de polder zichtbaar gemaakt. Door de kustafslag is de lijn van de waterscheiding meer landinwaarts veiplaatst. De duinen zijn thans half zo breed als in de 18e eeuw. Verder is het grondwater in de polder na de oorlog gedaald door de 'verbeterde' landbouwkundige ontwatering. Het kalkrijke kwelwater komt daardoor niet of nauwelijks meer in het binnenduinrandbos aan de oppervlakte, maar juist in de polder ten zuiden van het bos. Dit heeft grote gevolgen voor de waterkwaliteit in het bosgebied van Hoogduin. Het effect van de afbuiging van de kwelstroom naar het poldergebied wordt nog versterkt door de slechte afwatering van het gebied. De strem mingen worden veroorzaakt door opgehoopt bladafval in de greppels, sloten en water partijen. Het zure regenwater, dat het bos vooral in de wintermaanden een drassig karak ter geeft, wordt niet voldoende afgevoerd. Deze eenzijdige voeding met regenwater heeft op de zandige bodem een verzuring van het water en de bovengrond tot gevolg.

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 40