Bos LANDGOED HOOG DUIN Door de verzuring is de vegetatie van het bosgebied ingrijpend van karakter veranderd. De massale opslag van Amerikaanse vogelkers en ook lijsterbes in het oostelijke deel zijn verstoringen, die waar schijnlijk mede het gevolg zijn van de zure toestand van bodem en water. strand duin binnenduinrandbos polder Verschuiving van kwel- stromen als gevolg van kustafslag en polder- peilverlaging. Beeld van het geleidelijk oplopende eikenstruweel. Bij buitenplaatsen gaat het om aangelegd bos, met een specifieke vorm en soorten samenstelling. Door ouderdom en gebrekkig onderhoud in het verleden dreigt het buitenplaatskarakter van het bos te verdwijnen, stijlkenmerken vervagen, een nivelle ring van het bosbeeld is het gevolg. De samenstelling van het bos op Hoogduin is niet uniform; er zijn grote verschillen tussen het deel dat direct grenst aan de duinen en het meer landinwaarts gelegen bos. Achter de eerste duinenrij bepalen vooral duindoom/ligusterstruwelen het beeld. Verder van de zeereep af zijn grote meidooms een opvallende verschijning, hetgeen wijst op een toch wat ouder duinlandschap. Hier komen ook egelantier, hondsroos en kruipwilg meer of minder dominant of als solitairen voor. Het door de zeewind geschoren eikenstruweel in de volgende zone is uniek in Europa. Het gaat hier om door instuiving vanuit het duin overstoven oudere eiken. Een groep stammen betreft dus één of hoogstens enkele individuen. Door de zoute zeewind worden de eiken geschoren; de dichtst bij de kust gelegen exemplaren worden hierdoor slechts enkele decimeters hoog. Een deel van het tijdens de Tweede Wereldoorlog kaalgekapte bos is na de oorlog heiplant, voornamelijk met esdoorn. Intussen heeft deze zich massaal uitgezaaid, wat geleid heeft tot woekering van deze soort. Een ander deel van het bos kon zich op natuurlijke wijze herstellen. Hier komen soorten als berk. els en lijsterbes voor. een duidelijk voorbeeld van een pioniervegetatie. De ouderdom van de bomen wordt geschat op zo'n vijftig jaar. Hier komen ook oudere bomen voor, voornamelijk oude eiken, die gedeeltelijk solitair en gedeeltelijk in een lijnopstelling in de vakken staan. In het laatste geval gaat het waarschijnlijk om het restant van een laan. Het zijn bomen die de kaalkap in de oorlog hebben overleefd. De oude eiken verkeren in de afstervingsfase. In de zone komt vrij veel Amerikaanse vogelkers voor. Hierbij gaat het zowel om oudere (zaad)bomen als om jonge zaailingen. waterscheiding grondwater polder binnenduinrandbos

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 41