I Dij SM Mogelijkheden voor herstel van de cultuurhistorische waarden iDIB I! 4> LANDGOED HOOGDUIN Op Hoogduin zijn, naast alle historische waterpartijen, op het gebied van de voorma lige buitenplaats Duijnvliet restanten van het 18e eeuwse lanenstelsel bewaard geble ven, Doordat het hier slechts fragmenten betreft, die hun onderlinge architectonische verband hebben verloren, heeft het gebied in de loop der tijd aanzienlijk aan cultuur historische belevingswaarde ingeboet. Met name de achteruitgang van de kwaliteit van de lanen en het dichtgroeien van de waterpartijen zijn hier de oorzaak van. De mogelijkheden voor herstel van de cultuurhistorische waarden van de nog aan wezige fragmenten zijn per buitenplaats verschillend voor de drie, die in het huidige landgoed Hoogduin zijn opgegaan. Uitgangspunt voor herstel is de 18e eeuwse aanleg. De veranderingen die Hoogduin in de 19e eeuw in de vorm van Engelse Landschapsstijl heeft ondergaan zijn te gering en te primitief om als uitgangspunt te dienen. De 18e eeuwse aanleg is representatief voor een Walcherse buitenplaats. In Nederland is een dergelijke classicistische bui tenplaats inmiddels een grote zeldzaamheid. Uitzondering is natuurlijk Paleis het Loo, maar dat heeft een totaal andere dimensie. De drie voormalige barokke buitens op Hoogduin waren alle in particulier bezit en hadden een bescheiden omvang. Indien herstel van een barokke aanleg op Hoogduin naar oorspronkelijke toestand mogelijk is, kan dit voor Nederland, en zeker ook voor Walcheren, een uniek gegeven worden genoemd. Op de plaats waar de oorspronkelijk bebouwing van 't Hof Landlust heeft gestaan zijn inmiddels 6 villa's gebouwd. Er zijn hierdoor geen mogelijkheden voor het herstel van de buitenplaats als geheel. De nog aanwezige kenmerken zijn wel zodanig waarde vol dat instandhouding en herstel zinvol is. De waterpartij heeft nog geheel zijn oor spronkelijke vorm en kan door middel van baggeren in oude luister worden hersteld. lanenstelsel bomen in een geometrisch planverband 1 hakhout bos ~1 waterpartij gebouwen Reconstructie van de aanleg naar Haftinga, Rechts: Hof Landlust. Links: Hof Duijnvliet. 42

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 44