m I r I I I mm I IBB 12 l/S 113153 Hoogduin als natuurhistorisch park LANDGOED HOOGDUIN Reconstructie van de aanleg op 't Hof Hooge Duijn, naar Hattinga. lanenstelsei Z bomen in een geometrisch planverband 1 hakhout bos waterpartij 3 L9 gebouwen p- Op Landlust wordt de oude parkstructuur opgeknapt. Met behulp van het bestaande dwarskanaal, dat kan worden gebaggerd, maar dat feitelijk buiten het eigendom van Hoogduin valt, de aanwezige sloten en het bestaande Kastanjelaantje, kan de park structuur op hoofdlijnen worden gereconstrueerd. Ter plaatse van de voormalige hoofdas wordt een zichtlijn gerealiseerd in de vorm van een open grasbaan. Door de dwarslaan weer aan te vullen met kastanjebomen ontstaat op Landlust een eenvoudig orthogonaal lijnenspel, dat feitelijk nieuw is maar dat recht doet aan de historische situatie. De bosvakken kunnen weer als hakhout worden beheerd. Een eventueel te plaatsen folly of ornament vervolmaakt het opgeknapte parkbos. Ook op 't Hooge Duijn worden de hoofdlijnen van de bestaande parkstructuur op eenvoudige wijze hersteld. Het Grand Canal en de gracht worden gebaggerd en vrijgesteld van overhangend hout. Zo mogelijk gebeurt dit in samenwerking met de nieuwe eigenaren van het voormalige bejaardenhuis Ter Mantelinge, waar de andere helft van de gracht om het eiland bij hoort. De twee bestaande paden zijn in de nieuwe opzet ingepast. Tussen Grand Canal en gracht wordt een nieuw pad aange legd. Aan de westzijde wordt een doorzicht gemaakt naar het te herbouwen huis Duijnvliet. Het pad voert in westelijk richting naar Landlust. De onderlinge verbon denheid van de buitenplaatsen wordt hierdoor functioneel en ruimtelijk vastgelegd. Een essentieel element in het herstelplan is het weer op orde brengen van de water huishouding. Naast de cultuurhistorische aspecten van de waterpartijen is de water huishouding van cruciaal belang voor de toekomst van de buitenplaats als natuurge bied. Uitgangspunten voor de waterhuishouding op Hoogduin zijn: een betere beheer sing van het waterpeil en een verbetering van de waterkwaliteit. Een getrapt waterpeil is het uitgangspunt voor de te herstellen waterhuishouding. Het zondermeer uitbaggeren van de gestremde watergangen zal een snelle afstroming

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 47