Reflex Verantwoording Homeros, jy Jy bard, jy oude, met je wynkleur'ge zee rondom het eiland van Calypso, soms ook wel viooltjesblauw o beste, mooi is 't wel, maar voor my hoeft het niet dat kun je niet meer doen Kom, Oude, geef my liever maar dat zondoorschenen okergroen, dat helderlichte van myn eigen Zeeuwse waterbergen een weidsen zomerdag omtrent de Rassen ofwel dat parelmoeren misten van dien middag, ééns dat me in droom verzwevend meegedreven heeft over de verdronken landen tussen Duiveland en Tholen of dan die inktgekleurde vliegensvlugge vlekken schaduw die zo almaar aldoor jagen moeten over weer datzelfde helder golven by felle wind en harde zon en snelle witte wolken - En als het heeft gesneeuwd? Ik wéét dat wet dan is myn zelfde Zeeuwse zee zo grauw, zo nors, zo wrokkig dwars tegen het grote, stille wit van land en stranden alleen nog maar een vuile waskom - Geef my dan toch die waskom Samengesteld op basis van Herinneringen aan een Speelman (niet gepubliceerd). J.C.J. van Schagen leefde van 1891 tot 1985. Hij was onder meer werkzaam op een effectenkantoor in Middelburg, ter Provinciale Griffie van Zeeland, bij de Inspectie der Visscherijen, was waarnemend gemeentesecretaris van Rotterdam en van 1951 tot 1958 adviseur Culturele Zaken bij de Stichting Zeeland. Hij promoveerde (1920) in de rechten. Werd bekend als de dichter van Narrenwijsheid (1922). Nadien volg den, tot en met de reeks Domburgse Cahiers, vele uitgaven. Studeerde grafische kunsten bij Derkzen van Angeren en Willem van Leusden. Van Schagen vond voor zijn Zeeuwse Reflexen beeldende ondersteuning van Jan Heyse. Een dubbelexpositie Heyse-Van Schagen is in voorbereiding. Citaten in: J.C. van Schagen/Jan Heyse, Zeeuwse Reflexen Complexen), 1982; Rechterpaginavan Slagen, Grafisch werk 1949-1980. J.C. van Schagen, Je moet het zwijgen, J.C. van Schagen, De 1987. P.C. Boutens, Bezonnen Verzen, 1931. Voorts in: Provinciale Zeeuwse twijfelaar, 1967, monotype Courant. Zeeuws Tijdschrift. 78

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 80