Rol regionale omroep Geluidsarchief EEN EEUW OP GELUIDSBAND In de loop van de jaren is het aantal vrijwilligers flink teruggelopen. Zoiets was wel te verwachten omdat het meestal gebeurt, maar in dit geval ging het bijzonder hard en het had dan ook een extra oorzaak. Dat was het besluit van de directie van Omroep Zeeland om vanaf 2003 geen gebruik meer te maken van de interviews van onze vrij willigers voor het programma 'Een eeuw op 't oog'. Dat besluit had weer te maken met het feit dat John van Waes in januari met ver vroegd pensioen ging en er geen opvolger voor hem werd aangewezen. Zodoende moest Tiny Polderman in haar eentje het programma gaan maken. Daardoor had ze geen tijd om alle vrijwiligers-interviews af te luisteren. Ze besloot om alleen gebruik te maken van de door haar zelf gemaakte interviews (die ze overigens na gebruik wel aan de stichting beschikbaar stelde). Maar voor sommige vrijwilligers was de lol er toch aardig af, toen ze hoorden dan hun werk alleen zou worden opgeborgen in het archief en niet meer te horen zou zijn via de radio. Er is door de stichting nog een poging gedaan om de diverse lokale omroepen te inte resseren voor het materiaal, maar voor de meeste daarvan gold dat ze het wel wilden uitzenden als de stichting (dat wil zeggen John van Waes) kant en klare programma's zou aanleveren. En omdat de stichting niet in het leven is geroepen om complete radioprogramma's te maken, bleef het uitzenden door de lokalen beperkt tot een enkele in Zeeuws-Vlaanderen. Wordt er nü al iets gedaan met het verzamelde materiaal of is het alleen van belang voor latere generaties? Vrijwel alle interviews (een enkele ooggetuige heeft bedongen dat het verhaal pas na overlijden openbaar mag worden) zijn vanaf 2005 te beluiste ren bij het Zeeuws Documentatiecentrum. Tegelijk met de afronding van het project zal ook het ontsluiten van het materiaal zijn afgerond en kan de geïnteresseerde Zeeuw dus grasduinen in het materiaal. De ervaring tot nu toe leert dat het vooral wetenschappelijke onderzoekers zijn, die gebruik maken van het materiaal. Voor zijn boek over de wederopbouw van Zeeland ('Zeeland 1945-1950') heeft Jan Zwemer bijvoorbeeld dankbaar gebruik gemaakt van eerder door het Documentatiecentrum opgenomen interviews met - inmiddels overle den - Zeeuwen. Ook historica Jeanine Dekker heeft inmiddels het geluidsarchief ont dekt en heeft al menig uur doorgebracht in een van de afluistercellen.Ook Omroep Zeeland - dat zelf niet over een historisch geluidsarchief beschikt - weet de weg naar Middelburg te vinden en zond al menig fragment uit, dat daar wordt bewaard. Het geluidsarchief zal aan het einde van 2004 niet echt compleet zijn. Dat is eigenlijk ook onmogelijk omdat er altijd wel weer Zeeuwen zullen blijven rondlopen die inte ressante verhalen hebben te vertellen en die niet zijn geïnterviewd. Maar er is nu wel een verzameling van ooggetuigenverhalen, waarin vrijwel elke gebeurtenis, elke beroepsgroep en elk dorp van Zeeland wordt 'gedekt'. Om een indruk te geven van wat er allemaal te vinden is in het Zeeuws Documenta tiecentrum (en in het Zeeuws Archief, waar kopieën van alle cd's worden bewaard) enkele voorbeelden. 86

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 2004 | | pagina 88