Het duingebied van Schouwens westhoek ZEEUWS TIJDSCHRIFT No. 2 Dit was het begin van dc strijd geweest, een strijd tegen domheid en onwetendheid, tegen wanhoop en ellende, tegen onverschilligheid en karakterzwakte. In 1856 ging de Middelburgse onderneming van de heren Salomonson over aan een ver eniging van enkele voorname handelshuizen. De loonweverijen in Middelburg, Vlissingen, Vee- re, Arnemuiden, Westkapelle, Domburg en Zierikzee werden onder de naam Zeeuwsche We verij-Combinatie voortgezet. Naast zijn gewone werkzaamheden kreeg Schuilwerve nu ook bijzondere te verrichten: hij moest het contact met dc nevenbedrijfjes op Walcheren onderhouden. Twee keer per jaar maakte hij een inspectiereis. Alleen in Domburg vond hij gezonde, levensblije mensen voor het weefgetouw, overal elders werkte de Combinatie met de wrakken van de samenleving. Als hij 's avonds thuis kwam, schonk Claartje hem een borrel in, daarmee spoelde hij de herinnering aan vele grauwe vervallen gezichten weg. L. W. DE BREE. Uit het eerste hoofdstuk van een roman: Vechten tegen de Bierkaai, die in november van dit jaar verschijnt bij P. N. van Kampen Zoon N.V., Amsterdam. dour B. J. J. R. Walrecht DIT gedeelte van Schouwen neemt, bo tanisch gezien, een bijzondere plaats in. Vooral na de Februari-ramp van 1953, die bijna over dc gehele rest van het eiland de plantengroei verwoestte dringt dit gebied zich naar voren. In de eerste plaats kenmerken de duinen zich hier door groter uitgestrektheid dan elders in Zeeland en in de tweede plaats konten er nog duinvalleien voor, die voldoende vochtig zijn gebleven om de groeivoorwaarden te vervullen voor vele planten, die wegens de wateronttrekking niet meer kunnen groeien in de duinen van Walcheren of Zeeuwsch- Vlaanderen. We moeten daarbij een uitzon dering maken voor een zeer klein gebied in de omgeving van Cadzand, dat vlak achter de duinen ligt en bij voldoende bescherming een interessant plekje zal blijven. O.a. komt er het zeldzame orchideetje Herminium voor. Een van de zeldzame duinplanten die alleen op Schouwen groeit is de maanvaren, (Botrychi- unt lunaria) die graag op hellingen staat. Hij behoort met de Addertong (Ophioglossunt vul- gare), die wat minder kieskeurig is en ook is aangetroffen bij Cadzand en onder Hoek (Z.- VI.), tot een speciale groep van varens, die zich kenmerken door het bezit van één stengel, waaraan zijdelings één blad is gehecht, terwijl aan de top de sporenhouders apart zijn ge rangschikt in rijen. Tot heden zijn er drie vindplaatsen bekend, n.l. twee onder Haam stede en één onder Westen-Schouwen. Toen wij Renesse als vacantieoord ver kozen scheen het ons dan ook een aardige opgave te onderzoeken of mogelijk deze plaats niet een vierde standplaats zou verbergen. Nu ziet de sporenaar van de maanvaren er uit als een verdord blad, waartussen rupsen het blad moes hebben weggevreten; het eenvoudig gevinde zijblad verbergt zich graag in de schaduw van andere planten. Zo was het moeizaam zoeken naar de wonderlijke varen een excuus om tegelijkertijd de kans te hebben 54

Zeeuws Tijdschrift | 1956 | | pagina 26