Mr. Janna (Anne) Bolle 6 mei 1883-7 juni 1968 Af. P. de Bruin Van de vader van Anne Bolle wordt gezegd: „De heele Middelburgsche samenleving kende hem als gevoelsmensch, tot snel en krachtig handelen bereid. Zijn persoon had in dat opzicht zelfs anec- dotische beteekenis, en talloos waren de verhalen over zijn plotselinge uitvallen en handelingen, al tijd met de beste bedoelingen begonnen, maar soms tot ongerief van een argeloozen omstander, die onverwacht een duw kreeg. Ongetwijfeld ook, was hij een man van grooten moed, zoodat het af doen van lastige persoonlijke bemoeiingen gaarne aan Bolle werd opgedragen. Hij placht zich dan van zoo'n taak te kwijten zonder vrees, maar tevens zonder hardheid." Het zijn deze woorden van dr. D. Schoute ter her denking van de persoon het werk van Bolle die voor een deel opgaan voor de dochter. De dochter wilde zelf ook medicijnen studeren, maar dat werd in haar tijd nog geen passend beroep voor een meisje geacht, vandaar haar rechtenstudie. Haar vader heeft haar wel willen betrekken bij zijn werk in het ziekenhuis door haar onder leiding van de Domburgse arts Duyvis te laten fotogra feren. Het zestienjarige meisje kreeg echter zulke afwijkende ziektebeelden in het Middelburgse zie kenhuis op de plaat vast te leggen, dat haar vader tot het inzicht kwam dat zij haar objecten maar in andere richting moest kiezen. De benoeming van haar vader als academisch gevormd man op 1 juni 1879 tot chirurg van het Gasthuis was verre van gewoon. De dochter placht met trots te zeggen dat haar vader de eerste echte chirurg aan het ziekenhuis was. Het chirurgijnswerk was toen nog in handen van de plattelands-heel meesters. Bolle kwam in een periode van het Gast huis, die hij met zijn onnavolgbare humor om schreef als te zijn de plaats waar op iedere zaal één spons was, voor de patiënten en de ruiten. De dochter die veel van zijn humor had, kon met veel plezier de anecdoten uit de tijd dat haar vader chirurg was, vertellen. Haar passie voor fotograferen, die zij vooral in Fietsclub 1901. Zittend: Anne Bolle. Foto met haar eigen toestel genomen 87

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 15