3 gg r verkrijging van den graad van doctor de rechtswetenschap aan üe universiteit j.n amsterdam, op gezag van den rector lgn1ficus dr. m. straub, hoogleeraar in faculteit der geneeskunde, voor de culteit te verdedigen op donderdag 25 vember 1909, des namiddags te 3uur, or janna bollegeboren te middelburg. I de tijd 1899-1903 uitleefde, heeft een aantal tijds beelden vastgelegd, die voor ons het tijdperk van „la belle époque" oproepen. In haar gymnasium tijd was zij lid van de eerste fietsclubs, van tennis clubs, van een dansclub. Talrijke foto's „vertellen" hiervan. Zij fotografeerde haar familieleden, in Middelburg en op Schouwen. Aan Schouwen bleef zij haar hele leven gehecht, getuige de lezing die zij in 1915 voor het Zeeuwsch Genootschap hield. In deze lezing, die in druk is verschenen, roept zij een beeld van het landschap, op zulk een indrin gende wijze op, dat wij het door haar ogen gaan zien. Schouwen haar vaderland. In snel tempo was zij in Amsterdam afgestudeerd. Zij promoveerde donderdag 25 november 1909 op stellingen. Stelling 22 is kenmerkend voor haar instelling: Een gemeenteraad, die eene onderwij zeres op grond van haar huwelijk ontslaat, handelt in strijd met de wet. In heel de periode, van 1910- 1954, dat zij advocaat en procureur te Middelburg was, zal zij op de bres staan voor de verdediging van de belangen der vrouwen, zal zij onbegrip voor de rechten van haar vrouwelijke cliënten in deze „mannenmaatschappij" bestrijden. Evenals haar vader bezat zij een grote sociale bewogenheid, die o.m. tot uiting kwam in haar werk voor het Provinciaal Comité tot hulpverlening aan vluchtelingen in Zeeland tijdens de eerste wereldoorlog. Allen die haar gekend hebben, weten met hoeveel humor maar ook met hoeveel mededogen zij over deze periode kon vertellen. In de laatste jaren van haar leven kwamen steeds vrienden, jong en oud, haar opzoeken. Deze vrien den stonden ook rond haar graf op het zonover goten kerkhof van haar geliefd Haamstede dins dagmiddag 11 juni. Misschien zijn alle gevoelens het best vertolkt in het op haar verzoek ge zamenlijk bidden van het Onze Vader. 88

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 16