slechts begaafden in aanmerking kwamen, op de maatschappelijke ladder omhoog zijn geklommen. Hij had daarbij het voorrecht op de kweekschool in Den Bosch een uitnemende leraar en daarbij een voortreffelijk pedagoog van nationale bekendheid aan te treffen, namelijk dr. F. B. Trosée, tevens directeur van de school. Deze voedde zijn leer lingen op tot kritische, belangstellende mensen die niet bereid waren de gevestigde meningen zonder meer aan te nemen. Hij zal het oor van zijn leerling Cornelissen wel gehad hebben en deze noemt hem dan ook met zeer grote waar dering. In 1883 deed Christiaan eindexamen en als jong onderwijzer die zich een eigen maat schappelijke levensovertuiging wenste op te bou wen en daarvoor veel las en studeerde kwam hij in Geertruidenberg. De band met de rooms-katho- lieke kerk was al niet sterk maar hier, na een naar zijn mening zeer onbevredigend gesprek met een Jezuïetenpater, verlaat de jonge Cornelissen deze kerk, om er niet meer in terug te keren. Geer truidenberg was hem echter te klein, hij voelde zich te veel op de vingers gekeken en dat beviel deze onafhankelijke figuur allerminst. MIDDELBURG Hij solliciteerde naar Middelburg en in 1890 werd hij hier als onderwijzer aan de rijksleerschool, die verbonden was en is aan de rijkskweekschool al daar benoemd. Verscheidene schrijvers over deze jaren, onder andere Domela Nieuwenhuis, die hem toch wel heel goed kende, spreken over Cornelissen als de vroegere leraar aan de rijks kweekschool te Middelburg. En ook uit zijn eigen mémoires krijgt men de indruk dat de ex-onder wijzer Cornelissen wilde suggereren dat zijn laatste betrekking in de burgerlijke maatschappij die van leraar was. We kunnen slechts constateren dat ook deze man niets menselijks vreemd was. De jaren in Middelburg zijn voor Cornelissen jaren van studie, van plaatsbepaling en van keuze ge weest. Naar het schijnt voelde hij zich hier thuis en kon hij zich hier wel ontplooien. Het geestelijk klimaat van Middelburg in deze periode is enige jaren geleden in dit tijdschrift beschreven door dr. P. J. Meertens. Deze stad, met destijds een 17.000 inwoners, bezat een bovenlaag van con servatieve, zeer gefortuneerde adel en patriciaat en daaronder een bredere laag van liberale burgers. Merkwaardig is dat deze rustige stad een groot aantal zeer vooruitstrevende, gegoede burgers onder zijn inwoners telde die wel voor wat leven in de brouwerij gezorgd zullen hebben. De meesten van hen waren de liberale beginselen toegedaan, een enkele was later socialist. Het zou interessant zijn na te gaan of andere vergelijk bare provinciesteden in deze jaren eveneens een dergelijk aantal progressieve burgers telden. Ik betwijfel dit. Het was overigens niet te verwachten dat de onderwijzer Cornelissen zou worden op genomen in de kringen der gegoede burgerij, die trouwens zelf ook weer onderverdeeld was in enkele waterdichte compartimenten, maar wel zal hij gestimuleerd zijn door het vrijzinnige liberale klimaat in zijn nieuwe woonplaats. Hij deelt mede dat hij contact had met drie personen uit de Middelburgse burgerij, namelijk met mejuffrouw Van der Mey en de heren De Witt Hamer en Wibaut. Dit drietal kon inderdaad wel tot de zeer onafhankelijke Middelburgers gerekend worden. Mejuffrouw Henriëtte van der Mey was van 1885- 1896 hoofdredactrice van de Middelburgse Cou rant (een vrouw, en dat in de 19e eeuw!) waar zij met haar beleid een progressieve koers voer. Mr. J. J. de Witt Hamer, advocaat, was links libe raal, later vrijzinnig democraat. Hij had in 1886 F. Domela Nieuwenhuis, beschuldigd van majes teitsschennis, verdedigd. En tenslotte F. Wibaut, directeur van de houthandel Alberts, in het deftige Middelburg wel een zeer bijzondere figuur, later een belangrijk man op nationaal terrein. Cornelissen maakte deel uit van de Zeeuwse Pro- pagandaclub, opgericht vanuit de Bond voor Al gemeen Kies- en Stemrecht. Hij had hier veel contact met F. P. Oudens, de enthousiaste stations chef van Arnemuiden, oprichter van een belang rijke organisatie van spoorwegarbeiders, de „Spoorwegvereniging" geheten. De Zeeuwse Pro- pagandaclub bezat een propagada-orgaan, dat tweemaal per week verscheen: „De Volksstem". Dit blad werd vervangen door „Licht en Waar heid". Beide blaadjes werden voor een groot deel met bijdragen van Cornelissen gevuld en, naar hij meedeelt, gefinancierd door hem en de drie bo vengenoemde leden der burgerij. In allerlei artike len in „Licht en Waarheid" komt het orthodoxe Marxisme van de Middelburgse onderwijzer Corne lissen die zich in deze jaren intensief met de studie van Marx bezig hield, naar voren. Die bijdragen zijn eenvoudig en verklarend. Moeilijk is aan te nemen dat dit enigszins droge blaadje de Middel burgse arbeider erg geboeid zal hebben. Het had dan ook bijna geen lezers, aldus Wibaut. De meeste artikelen zijn zeer theoretisch en hebben niets met Middelburgse, Walcherse of Zeeuwse toestanden te maken. De latere theoreticus Corne lissen kunnen we in het blaadje reeds herkennen: polemisch, theoretisch, grote internationale be langstelling, naast Marxistische, soms al anarchis tische geluiden, anti-parlementair en anti-gods- dienstig. De méns Cornelissen leert men uit zijn bijdragen niet kennen, evenmin de Middelburgse of Walcherse arbeider uit de jaren rond 1890 en ook niet de omgeving waarin die arbeider ver keerde. Het zijn de jaren van de landbouwcrisis, waarvan onder andere P. J. Bouman ons het trieste beeld heeft getekend, maar waarover Cornelissen noch in „Licht en Waarheid", noch in zijn Her inneringen met een woord rept. Men vraagt zich af: zag hij de mens wel voor wie hij streed, of zag hij alleen een abstract beeld van een andere, betere wereld voor zich? Cornelissen studeerde veel in deze jaren op eco nomisch en sociaal terrein en de resultaten van die studie zijn soms goed merkbaar in de bijdragen aan „Licht en Waarheid". Maar de studie viel hem niet altijd even gemakkelijk en vooral op „Das Kapital" van Marx zwoegde hij enorm. Er was, beweert hij, niemand in zijn omgeving die hem daarbij kon helpen. Hij deelde zijn moeilijkheden 98

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 26