Zeeuwse kroniek In 1936 schrijft Cornelissen als 72-jarige zijn Her inneringen. Hij was arm en schrijft op krantepapier dat aan één zijde bedrukt was. Hij eindigt met op de laatste bladzijde neer te schrijven: „Ik hoop dat mijn levenservaringen anderen zullen kunnen ten nutte strekken", maar trekt daarna een paar dikke strepen door deze zin. Belangrijkste literatuur: Christiaan Cornelissen: „Strijd, lief en leed in de oude socia listische vakbeweging en vakorganisatie. Persoonlijke Her inneringen", manuscript. F. Domela Nieuwenhuis: „Van Christen tot Anarchist", Amster dam 1911. H. F. J. M. van den Eerenbeemt e.a.: ,,'s-Hertogenbosch op de drempel van de nieuwe tijd", Nijmegen 1960. Fr. de Jong Edz.: „Om de plaats van de arbeid", Amsterdam 1956. P. J. Meertens: „De opkomst van het socialisme in Middel burg" in „Zeeuws Tijdschrift", jaargang 11, 1961, blz. 24 e.v. A. J. C. Rüter: „De Spoorwegstakingen van 1903", Leiden 1935. P. J. Troelstra: „Gedenkschriften", Amsterdam 1927-1931. deel II „Groei", 1928. W. H. Vliegen: „De Dageraad der Volksbevrijding", Amster dam 1905. W. H. Vliegen: „Die onze kracht ontwaken deed", Amsterdam 1923-1938. F. Wibaut: „Levensbouw", Amsterdam 1936. M. P. de Bruin Begrafenis Toen op 16 februari 1587 de grootse begrafenisstoet langs de menigte toeschouwers op weg was naar St.-Paul's, barstten de mensen in snikken uit. Nadat Sir Philip Sidney was begraven keerden de toeschou wers huiswaarts. Voor velen was het toch niet meer dan een kijkspel. Voor anderen, en hun aantal groeide met de jaren, was het een gebeurtenis van de grootste betekenis. Na zijn dood groeide zijn roem in een mate die hij tijdens zijn leven niet had gekend. Zijn dood werkte inspirerend en zo ontwikkelde zich het beeld van de ridderlijke held en voorvechter van het pro testantisme. Vergeten was de Sidney met zijn drift buien, vergeten het feit dat zijn loopbaan meer be loften inhield dan resultaten. De herinnering bleef aan de ridder en herder, de held van Engeland, een symbool dat de natie nodig had. Deze gedachtengang kan men terugvinden in de pro loog van de pas verschenen biografie van Sir Philip Sidney; The Shepherd Knight, van de hand van Roger Howell. Het werk bestaat uit drie delen: The Courtier- diplomat, The man of letters en The man of action. Het zal niet het laatste boek zijn dat zich met Philip Sidney bezighoudt. Publikaties Philip die het laatste jaar van zijn kortstondig leven hem werden 32 jaren toegemeten gouverneur van de Engelse pandstad Vlissingen was, is de laatste tijd bijzonder in de aandacht. Laten wij met de be knopte biografie beginnen van Kenneth Muir (1960) in de bekende serie: Writers and their work. Muir noemt Philip het beste Engelse voorbeeld van het renaissance-ideaalvan alle markten thuis maar uit blinkend op elk gebied. De schrijver geeft toe dat sommige literaire produkten van Sidney van weinig belang zijn, zoals bijvoorbeeld zijn uitgave van de Psalmen. Als meesterwerk worden genoemd de Arca dia, Astrophel and Stella en zijn apologie van de dichtkunst. Volgens Sidney is de dichter als leraar veel effectiever dan de filosoof omdat hij concreter is en attractiever onderwijst. Ook de historicus staat onder de dichter omdat de geschiedkundige meer ver trouwd is met de tijd duizend jaar geleden dan met de tegenwoordige tijd. Poëzie kan in prozavorm wor den uitgedrukt. Er zijn uitstekende dichters die geen verzen hebben geschreven. Sidney wijst de beschuldi ging af dat de dichtkunst de moeder van de leugen is. De dichter spreekt geen onwaarheid omdat hij een voudig niet pretendeert dat zijn beschrijving letterlijk waar is. Robert Sydney In 1962 verscheen een uitgave van de gedichten van Philip en een fotomechanische herdruk van zijn proza werken die in 1912 zijn verschenen. Hetzelfde jaar publiceerde de Nederlander J. A. van Dorsten: Poets, patrons and professors; Sir Philip Sidney, Daniel Rogers and the Leiden humanists. 1962 was ook het jaar dat het bijna 500 bladzijden tellende deel van de Sidney Papers 1611-1626 verscheen als deel nr. 77 van de Historical Manuscripts Commission. Voorin is het portret gepubliceerd van Robert Sidney (1563-1626), persona non grata bij koningin Elisabeth, maar door 101

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 29