Jacobus I baron van Penshurst het stamslot gemaakt, later verheven tot Viscount Lisle, om zijn leven te eindigen als Earl of Leicester. Hij was de opvolger van zijn broer als gouverneur van Vlissingen 1588-1616. In de delen van de Sidney Papers komt hij naar voren als toegewijd dienaar van de Engelse kroon. In de brieven aan en van hem leren wij de Zeeuwse, beter nog de Nederlandse, politiek kennen. Het is zeer verfrissend de staatkundige verhoudingen door de ogen van een buitenlander te bezien. Renaissance De tweede druk van het werk van John Buxton: Sir Philip Sidney and the English Renaissance verscheen in 1964. De schepping van de nieuwe poëzie in het Engeland van die tijd waarin heel duidelijk de invloed van de renaissance doorklinkt, is te danken aan de Sidneys, aldus de schrijver. Het moet voor Philip een verrassend contrast geweest zijn tussen de cultuur der Engelsen en die van zijn vrienden op het vasteland, waarmee hij gedurende zijn driejarig verblijf daar kennis maakte. Zijn zuster Mary Sidney, Countess of Pembroke zette zijn werk voort en zolang zij leefde werd zij door de dichters beschouwd als de patron of the arts", vriend en beschermer. Buxton vergelijkt de rol die de Sidneys speelden met die van het ge slacht de Medici in Florence. Haar zoon William Herbert, Earl of Pembroke, die wat karakter en levens wijze betreft niet in de schaduw van Philip kon staan, kreeg de reputatie van de grootste Maecenas voor dichters en geleerden onder de edellieden. Buxton laat ons zien hoe belangrijk de rol van Philip is ge weest als inspirator van het culturele leven in het Engeland van zijn tijd. Over de ontwikkeling van zijn dichterschap in Astrophel and Stella bijvoorbeeld beluisteren wij een geheel eigen geluid dat wijst naar Shakespeare en Donne heeft Neil Rudenstine in 1967 een werk gepubliceerd: Sidney's Poetic Develop ment. De andere Sidney Tegenover de grote belangstelling voor het werk van Philip Sidney, blijkend uit de uitgave van ,,An apology of poetry" door Geoffrey Shepherd, een studie over zijn Arcadia door Davis en Lanham en een bloemlezing van Craik, alle in 1965 verschenen, staat een opstel over zijn broer Robert in History today (maart 1965). Na al hetgeen over Philip is geschreven is het een ver ademing kennis te maken met de soldaat en bestuurder Robert, die liever nog dan het gouverneurschap van Vlissingen zijn leven als landedelman op zijn geliefd Penshurst zou doorbrengen. Hij heeft koningin Elisabeth trouw gediend, zoals de dienaar betaamt, Burghley liet over hem uit: ,,het kan soms schadelijk voor iemand zijn deugdzaam en eerlijk te leven", Tot aan de op heffing als pandstad in 1616 is Robert gouverneur van Vlissingen geweest in een woelige tijd. Tien jaren nog heeft hij van zijn tuinen op Penshurst kunnen genieten. Het kasteel heeft hij in renaissance-stijl uit gebreid. Aan het slot van de biografie van Howell wordt Philip Sidney vergeleken met Willem van Oranje. Een ver gelijking die wij niet zouden willen overnemen. De idealen van Signey waren grootser dan zijn prestaties, maar meer nog heeft zijn imago het Engeland van Elisabeth aangesproken. In alle landen anders geopperd staat het hooi te drogen onder de zelfde zon de laatste appel van deze zomer bleef ongeplukt in de top van de boom WILLEM ENZINCK nu hangt hij te gloeien tegen de winterlucht 102

Zeeuws Tijdschrift | 1968 | | pagina 30