VAN DOSIMETRIE - via hypnose - TOT PSYCHOTHERAPIE uit het rijke romantische artsenieven van dr. Albert Willem van Renterghem (ca. 1882-ca. 1894) Dr. A. M. Lauret Motto: „Kom je niet eens kijkenJohanneshet is een belangrijk geval. De dokter weet het niet", (aldus Piuizer in „De kleine Johannes" van Frederik van Eeden). Oe weg van menig ambitieus his toricus is geplaveid met het rots vaste voornemen tot het samenstel len van een wetenschappelijke bio grafie. De ondeugenden onder hen zoeken een personage met incou rante opinies. Ik mag u niet verhe len, dat zulks ten aanzien van Van Renterghem in het diepste van mijn ziel ten troon zit. Maar aangezien met Bertus Aatjes mijn dagen als grote rozen open en dicht gaan, is het werkterrein, waarop ik heden ga treden nog slechts ten dele omge spit. Derhalve bied ik u als zoete in valshoek een stilistisch opgefleurde entrefilet uit zijn boordevol levens verhaal aan. Uit good-neighbour- policy" lezer en schrijver zijn im mers buren laat ik bij deze eerste kennismaking diepzinnigheden op medisch terrein zoveel mogelijk on vermeld. De vader van dr. A. W., Charles Albert, was als doctor medicinae te Gent en als doctor chirurgiae te Leiden gepromo veerd. Hij was eufemistisch geschreven, een veelzijdig man, die echter realiter enige gelijkenis vertoonde met een speci men uit de betere klasse van twaalf am bachten en dertien ongelukken. Onder meer was hij te Goes griffier van het kan tongerecht, docent Latijn en Grieks, oesterkweker, meekrapteler en bijwijlen practiserend geneesheer. Door zijn zig zag-bestaan, waarin de tegenslagen naast de kleine vreugden voor het oprapen la gen, raakten zijn medische praktijk bene vens zijn financiën menigmaal angstig dicht bij ,,the middle of nowhere". Charles was zeker geen hofnar in het go denrijk van Asclepius, maar feitelijk dien de hij er slechts bij het stijgen van de Zijn eerste praktijkwoning „tout ce qu'il y a de plus simple" in het huis van de hoofdonderwijzer Varossiean te Heinkenszand. Op de achtergrond de gereformeerde kerk.

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 19