van dosimetrie - via hypnose - tot psychotherapie 175 perimenteel en therapeutisch hypnotisme gehouden worden te Parijs, en wel daar, opdat de congresgangers, vrienden en vijanden van de psychische therapie, met de eigen ziel onder de arm, in ieder geval de Wereldtentoonstelling zouden kunnen bezoeken. Van Eeden bleef thuis, Van Renterghem ging, gewapend met de eer ste ,,Compte rendu des résu/tats obte- nus" over beider kliniek, waarin evenals een latere, niet stond wat er stond. De noodzaak dwong de schrijver om zijn eer lijk geweten ietwat te omfloersen. Al vóór het congres, waar Liébeault overigens ontbrak, had Van Renterghem zich enigs zins van diens methode gedistancieerd. Van Eeden en hij zagen af van communi ty-treatment, voerden gesprekken met hun patiënten onder vier ogen en waar suggestie als pijnstiller onvoldoende was of riskant leek, pasten ze anaesthesie toe. Angelsaksische collegae-bezoekers rieden hem af op zijn Amerikaans my business is (also) showbusiness te blijven adver teren. La forza del destino bracht Van Renterghem nog eens bij Liébeault en diens kliniek en wel bij het intreden van het otium van de Founding-father van la thérapeutique suggestive". Inmiddels was het Passagehotel", dus niet de kliniek, zo goed als op de fles ge gaan en hadden de compagnons een kapi taal pand gehuurd f 2000,- 's jaars aan de Keizersgracht 258, dat dienst zou doen als kliniek voor beiden, als pension voor Frederik van Eeden, de ,,kampfender Philosop". ,,Wie rusten wil hij vlije zich met lusten". Jan Veth tekent patiënten van Van Renterghem. medische behandeling; hij verging van kou en somberheid temidden van zijn onsmakelijke" patiënten. In a burst of confidence flapte hij er uit: ,,lk wou dat de kliniek op de f/esch ging, dan kwam er misschien wat anders". Zijn associé had wel een singulier gebrek aan gaven op poëtisch terrein, maar hij was geenszins een deurendichtslaander. Hij had in alle nuchterheid te doen met de „kampfender Philosoph", die zijn beroepszorgen en vreugden diende te delen en noemde deze smeltpot van emoties zo eufemistisch als een gentleman kon doen, bedeeld te zijn met een neiging tot afgetrokkenheid". Verwijdering De dunne en schaarse banden, die bij een eerste onderzoek tussen Van Renterghem en de Tachtigers te ontwaren zijn, bestaan voornamelijk uit een introductie in ,,De Nieuwe Gids", getiteld Toepassing van het Hypnotisme in de Geneeskunde". De compagnons, levend op de cadans van de cantus firmus, dat wederzijdse eerlijkheid het langst duurt, zijn even vervreemd als ze samen begonnen waren, uit elkaar ge groeid en uiteindelijk gegaan. In het najaar van 1889 zou op instigatie van Liébeault het Eerste Internationale Congres voor Ex-

Zeeuws Tijdschrift | 1977 | | pagina 23